Perceptions of professional development at Bilkent University faculty academic English program
Bilkent Üniversitesi fakülte akademik İngilizce programındaki profesyonel gelişim algılarının incelenmesi
  1. Tez No: 300701
  2. Yazar: PINAR ESMA ÖNKOL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERAL AKSU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 279
Özet
Globalleşen dünyamızın değişen değerleri düşünüldüğünde, günümüzün bireylerinden beklenenler daha kapsamlı ve farklı bir hal almıştır. Değişen dünya değerlerine ayak uydurabilmeleri için öğrencileri birçok konuda donanımlı, bilgili ve kaliteli bir biçimde yetiştirebilmek için eğitimcilere de çok iş düşmektedir. Eğitimcilerin hem yakın çevrelerindeki hem de dünyadaki değişiklikleri yakın takip etmeleri, hem kendi alanlarında hem de diğer alanlarda kendilerini sürekli olarak değiştirmeleri, yenilemeleri ve eğitmeleri gerekmektedir. Bu çalışmanın amacı görüngüsel yaklaşımı (fenomenoloji) kullanarak İngilizce okutmanlarının profesyonel gelişimlerini nasıl algıladıklarını incelemektir. Çalışmanın örneklemini Bilkent Üniversitesi Fakülte Akademik İngilizce Programı'nda görev yapmakta olan İngilizce okutmanları ve yöneticileri oluşturmaktadır. Veri toplama yöntemi yüzyüze yapılan yarı yapılandırılmış görüşmelerden oluşmaktadır. Çalışmanın sonuçları göstermektedir ki, katılımcılar profesyonel gelişimi hem bireysel gelişimleri hem de çalışmakta oldukları eğitim kurumları ve içinde yaşadıkları toplumu geliştirmek için bir araç olarak gördüklerini ifade etmişlerdir.Çalışmanın sonuçları ayrıca göstermiştir ki, araştırmaya katılan İngilizce okutmanları informal profesyonel gelişim aktivitelerini formal olanlara tercih ettiklerini belirtmişlerdir. Ayrıca, katılımcıların çoğunluğu derslerinde kullandıkları okuma parçalarını kendilerinin seçmelerini ve sınıf içi materyalleri kendilerinin geliştirmeleri profesyonel gelişimleri ve özerklikleri açısından oldukça yararlı bulduklarını dile getirmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Considering the current demands of our global world, there is a need for educating students equipped with diverse and complex qualities. In order to educate well-equipped students and sustain quality education, teachers and teacher educators have to be keeping themselves up-to-date and develop themselves professionally.The primary aim of this study is to explore English instructors? understanding of professional development through the use of phenomenological research methodology. The data sources were instructors and administrators working at Faculty Academic English Program at Bilkent University. The data collection method was semi-structured, face-to-face interviews. The findings of the study indicated that participants see professional development as a means of individual development, as a means of institutional development and as a source of developing community and environment. The study also revealed that the instructors preferred informal modes of professional development activities to formal ones. Participants of the study overall reflected their agreement on the positive contribution of course design on their professional development, autonomy and self-growth.