School effectiveness: A qualitative investigation of multiple cases at primary schools in Izmir
Okul etkililiği: İzmir?deki ilköğretim okullarındaki çoklu örnek durumlar üzerine nitel bir inceleme
  1. Tez No: 300699
  2. Yazar: HAKAN SİVRİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YAŞAR KONDAKÇI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 222
Özet
Bu araştırma, İzmir ilindeki başarılı ilköğretim okullarının özelliklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışmada çoklu olay incelemesi perspektifi doğrultusunda nitel araştırma yöntemi benimsenmiştir. Araştırma, İzmir'in çeşitli ilçelerindeki 9 etkili ilköğretim okulunda gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın denekleri İzmir'de bulunan okul yöneticileri ve öğretmenleridir.Bu çalışma süresince, çoklu durum incelemesi yönetimi benimsenmiştir ve ayrıca yarı-yapılandırılmış görüşme tekniği de ana very toplama aracı olarak belirlenmiştir. Görüşmelerden elde edilen verileri analiz etmek için içerik analizi tekniği kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçları ise göstermiştir ki başarıya odaklı olma, güçlü eğitimsel liderlik, okul iklimi, öğrencilerin gelişimlerinin takibi, veli desteği, destekleyici fiziksel çevre okul etkililiğinin göstergelerindendir.Bu araştırmanın kavramsal altyapısında, ilgili literatürle parallel olarak oluşturulan etkili okul özellikleri modelinden yararlanılmıştır. Bu etkililik çerçevesi, başarı odaklı yönetim anlayışı, düzenli ve güvenli bir okul ortamı, güçlü eğitimsel liderlik, veli desteği sağlama ve etkin öğrenci gelişimi takibi gibi konuları içermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explore the characteristics of successful primary schools in the province of İzmir. In this study, qualitative research technique is employed through the perspective of multiple case studies. It was conducted in 9 distinguishingly effective primary public schools located in various districts of İzmir. The participants of the investigation were school administrators and teachers of the investigated schools.Reviewing the relevant literature of the field, a model of school effectiveness characteristics (consisting of five factors) was exploited in order for conceptualizing the research. This frame of effectiveness characteristics were identified as achievement ? oriented policy, orderly and secure climate, strong educational leadership, maintaining parental support and thorough monitoring of pupil progress.Throughout the study, multiple case study method was adopted, and semi-structured interview technique was employed as the main data collection instrument. Content analysis technique was utilized to unfurl the data gathered through the interviews. The results of the research revealed that achievement orientation, strong educational leadership, school climate, monitoring students? progress, parental support, and supportive physical environment are among the identified characteristics for school effectiveness.