Öğretmenlerin ilköğretim matematik öğretim programına ilişkin görüşlerinin ve matematiğe yönelik tutumlarının incelenmesi
The investigation of the primary school teachers? views on the mathematics curriculum and towards mathematics attitudes
  1. Tez No: 300717
  2. Yazar: YELİZ ÇELEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. F. DİLEK GÖZÜTOK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Program Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu araştırmada, sınıf öğretmenlerinin 2005 İlköğretim Matematik Öğretim Programına ilişkin görüşlerinin, matematiğe yönelik tutumlarının ve öğretmenlerin matematik öğretim programına ilişkin görüşlerinin matematiğe yönelik tutumlarını anlamlı olarak yordayıp yordamadığının belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma 2009-2010 eğitim öğretim yılı bahar döneminde, Türkiye'de ilköğretim okullarında görev yapan 1193 sınıf öğretmeni üzerinde yürütülmüştür. Örneklemi oluşturan öğretmenlerin seçiminde çok aşamalı tabakalama örneklem yöntemi kullanılmıştır.Araştırmada iki veri toplama aracı kullanılmıştır. Bunlar araştırmacı tarafından geliştirilen matematiğe yönelik tutum ölçeği ve öğretmenlerin matematik öğretim programına yönelik görüşlerini belirleyen öğretmen anketidir.Araştırmanın alt problemlerine ilişkin bulgulara göre, kadın öğretmenlerin matematiğe yönelik duyuşsal boyutlu tutum puanlarının erkek öğretmenlerin tutum puanlarına göre yüksek olduğu, öğretmenlerin yaşları arttıkça duyuşsal boyutlu tutum puanlarının azaldığı, en yüksek tutum puanlarına 0-5 yıl arasında kıdemi bulunan öğretmenlerin sahip olduğu, özel okullarda görev yapan öğretmenlerin tutum puanlarının resmi okullarda görev yapan öğretmenlerin tutum puanlarına göre yüksek olduğu, sınıf düzeyinin öğretmenlerin bilişsel boyutlu tutum puanlarını etkilemediği ancak 1., 2. ve 3. sınıflarda görev yapan öğretmenlerin duyuşsal boyutlu tutum puanlarının 4. ve 5. sınıflarda görev yapan öğretmenlerin tutum puanlarından yüksek olduğu, en yüksek tutum puanlarının öğrenci sayıları 16 ile 20 arasında olan öğretmenlerin sahip olduğu görülmüştür.Öğretmenlerin 2005 İlköğretim Matematik Öğretim Programıyla ilgili görüşlerinin genelde olumlu olduğu belirlenmiştir. Ancak öğretmenlerin programdaki kazanım sayısını fazla buldukları, kazanımların öğrenmeyi kolaylaştıracak anlamlı bir sıra hâlinde dizilmediği yönünde görüş bildirdikleri belirlenmiştir. Ayrıca öğretmenlerin programın içerik olarak diğer ülke programlarıyla paralellik göstermediği yönünde görüş bildirdikleri, programın etkinlik temelli olmasından ve ölçme değerlendirme araçlarının çeşitliliğinden memnuniyet duydukları belirlenmiştir.Araştırma sonucunda öğretmenlerin 2005 İlköğretim Matematik Öğretim Programına ilişkin görüşlerinin matematiğe yönelik bilişsel ve duyuşsal boyutlu tutumlarının yordayıcısı olduğu görülmüştür.Bu bulgular doğrultusunda 2005 İlköğretim Matematik Öğretim Programının geliştirilmesi, öğretmenler için hizmet içi eğitim programlarının düzenlenmesi ve öğretmenlerin matematiğe yönelik tutumlarının tespitinde teşvik edici yazma aktivitelerinden yararlanılması önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aims to determine what teachers? views on the 2005 Primary School Mathematics Curriculum are, their perspective of mathematics and in what ways their attitudes towards the mathematics education curriculum affect their understanding of mathematics. In this study, the views of 1193 teachers working at a primary school during the spring term 2009-2010 were evaluated. The stratified sampling method was employed in the choosing of the sample group.In this research, two different data collection tools were used. The first one was the attitudinal scale, which was developed by the current researcher to find out the teachers? attitudes towards mathematics. The second one was the teacher survey, which was also developed by the current researcher to determine the teachers?s views on the mathematics education curriculum.With regard to the findings of the research sub-problems, it was noted that the scores of the female teachers? dimensional affective attitude towards mathematics are higher than those of the male teachers, that the dimensional affective scores of the teachers decreased as their age increased, that it is the teachers who have work seniority of 0-5 years that have the highest scores, that the teachers working at private schools have higher than those working at public schools, that the level of class does not affect the dimensional affective attitude scores of the teachers, but tahat the teachers who teach 1st, 2nd and 3rd grade students have higher scores tan those teaching 4th and 5th grade students and that it is the teachers who have 16-20 students in their class that have the highest attitude scores.It was observed that the attitudes of the teachers towards the 2005 Primary School Mathematics Curriculum were generally positive. However, it was noted that the teachers find the number of acquisitions in the program to be very high and that these acquisitions are not organized in an orderly manner to facilitate the process of learning. Besides, the teachers stated that the content of the program is in line with the programs in other countries and that they are pleased with the fact that the program is activitiy-based and that the tools of evaluation and assessment comprise a wide variety.As part of the results of the research, the teachers? perceptions of the 2005 Primary School Mathematics Curriculum were found to be predictors of the attitudes towards mathematics and cognitive and affective dimensions.In light of these findings, it was proposed that the 2005 Primary School Mathematics Curriculum is improved, some in-service training programs for teachers are arranged and some incentive writing activites are practiced in order to determine the teachers? attitudes towards mathematics.