7. sınıf matematik dersi öğretim programına ilişkin öğretmen ve müfettiş görüşleri
Opinions of teachers and inspectors on the primary school 7 th class mathematics curriculum
- Tez No: 113453
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ESED YAĞCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 190
Özet
ÖZET Bu araştırmada, 7. sınıf matematik dersi öğretim programının hedef ve davranışlar, içerik, eğitim durumları ve sınama durumları boyutları hakkında öğretmen ve müfettişlerden görüş alınmıştır. Öğretmen ve müfettiş görüşleri arasında anlamlı bir farklılık olup olmadığı t - testi yapılarak incelenmiştir. Araştırmanın evrenini, Ankara İli merkez ilçelerdeki okullar oluşturmaktadır. Örnekleme dahil olan okullarda bulunan öğretmenlerden ve müfettişlerden, araştırmacı tarafından geliştirilen anket formuyla veriler toplanmıştır. Örneklem seçiminin sonunda anket, 127 öğretmen ve 33 müfettişe uygulanmıştır. Verilerin çözümlemesinde Excel ve SPSS (Statical Packege For Social Science) programlarından yararlanılarak öğretmen ve müfettiş görüşlerinin her bir maddeye ait frekans, yüzde dağılımları ve ortalamaları bulunmuştur. Öğretmen ve müfettişler arasındaki farklılık 0.05 anlamlılık düzeyinde sınanmıştır. Araştırmanın bulgularına göre, 7. sınıf matematik dersi öğretim programının hedef ve davranışlar ve içerik boyutlarına öğretmenler ve müfettişlerin aynı görüşü paylaştıkları, eğitim durumları ve sınama durundan boyutlarına ise farklı yaklaştıkları görülmektedir. Eğitim durumları ve sınama durumları boyutlarına müfettişler, öğretmenlere göre daha olumlu bakmaktadırlar. Bulguların ışığında, 7. sınıf matematik dersi öğretim programının hedef ve davranışlar boyutuna ilişkin, hedef sayısının yeterliliğine, hedeflerin sınıf düzeyine uygunluğuna, açık ve kolay anlaşılabilir özellikte olmasına, davranışların hedefleri kapsayacak şekilde belirlenmesine, hedeflerin birbirini destekleyecek nitelikte olmasına, öğretmen ve müfettişler“Katılıyorum”düzeyinde görüşlerini dile getirmişlerdir. Ancak bilişsel ve duyuşsal alana yönelik hedeflerin yeterli olmasını ve gereksiz davranışların fazla olmasını“Kararsızım”düzeyinde değerlendirmişlerdir.7. sınıf matematik dersi öğretim programının içerik boyutuna ilişkin, içeriğin sınıf düzeyine uygunluğuna, içerikte gereksiz ayrıntı ve tekrarın olmadığına, konuların aşamalı bir dizi halinde ve somuttan soyuta doğru sıralandığına, hedefleri gerçekleştirebilecek nitelikte olduğuna öğretmenler ve müfettişler ''Katılıyorum“ düzeyinde görüşlerini bildirmişlerdir. Ancak konuların, öğrencilerin gerçek hayatta kullanabileceği, yaratıcılık ve bağımsız düşünmelerine yardımcı olacak şekilde ve öğrencilerin ilgisini çekecek nitelikte olmasına ”Kararsızım“ düzeyinde görüşlerini bildirmişlerdir. 7. sınıf matematik dersi öğretim programının eğitim durumları boyutuna ilişkin, programda önerilen yöntem ve tekniklerin hedef ve içeriğe aynı zamanda öğrenci seviyesine uygunluğu, hedefleri kazandırabilecek nitelikte ve programda önerilen araç ve gereçlerin içeriğe uygunluğu konularına öğretmen ve müfettişler 'Katılıyorum”seviyesinde görüşlerini bildirmişlerdir. Ancak programda belirtilen hedef, içerik ve eğitim durumlarının tutarlılığına, yine programda verilen örnek ders işlenişinin öğretmenlere yol gösterecek nitelikte olmasına ve önerilen etkinliklerin matematiği sevdirecek özellikte olması konularına ise“Kararsızım”düzeyinde yaklaşmaktadırlar. 7. sınıf matematik dersi öğretim programının sınama durumları boyutuna ilişkin, programda verilen sınama durumlarının genelde kolaydan zora doğru sıralanmasına öğretmen ve müfettişler“Katılıyorum”düzeyinde görüşlerini bildirmişlerdir. Ancak programda verilen sınama durumlarının, öğrencileri gerçek anlamda değerlendirebileceğine, programın değerlendirme boyutuna yeterince önem verildiğine, programdaki değerlendirme sorularının yeterliliğine ve programdaki değerlendirme sorularının sadece ezber düzeyinde olmasına“Kararsızım”seviyesi ile görüşlerini ifade etmişlerdir. Araştırma bulgularının, öğretmen ve müfettiş görüşleri doğrultusunda 7. sınıf matematik dersi öğretim programına ışık tutacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY This study is based on the interviews made with the teachers and inspectors on the mathematics curriculum for the 7th class students in terms of the targets and behaviours, contents, educational status and test dimensions. A t - test was used to investigate if there was any significant difference between the opinions of teachers and inspectors. The study universe comprised of the schools located in the centrum and surrounding towns of Ankara. A questionnaire was developped by the researcher to collect data from the teachers and inspectors in the schools involved in sampling. Upon sampling selection, the questionnaire was appiled to 127 teachers and 33 inspectors. Microsoft Excel and SPSS (.Statical Package for Social Science) softwares were used for data analysis to find the frequency, percentage distribution and averages of the teacher and inspector opinions. The difference between teachers and inspectors was tested at the significance level of 0.05. The research findings reveal that the teachers and inspectors have positive appoaches to the 7th class mathematics curriculum in terms of aim, behaviour and content dimensions, while they express different opinions on the educational status and test dimensions. The inspectors are relatively more optimistic than the teachers in regard to the educational status and test dimensions. According to the research findings, the teachers and inspectors expressed their opinions on the aim and behaviour dimensions of the 7th mathematics curriculum by saying“yes”to the questions if the number of aim is adequate, if the aims are suitable to the class level, clear and easy to understand, if the behaviours are determined as to cover the aims, and if the aims are supporting each other. Howewer, the answer was“no comment”to the questions if the aims for informational and emotional fields are adequate, and if the unnecessary behaviours are excessive.IV The teachers and inspectors expressed their opinions on the content dimension of the 7th class mathematics curriculum by saying“yes”to the questions if the contents appropriate to the class level, if there is any unnecessary detail or repetition in the contens, if the units are ordered from concrete to abstract in series and appropriate to the realize aims. Howewer, they said“no comment”to the question if the units are designed as to be usable by the students in the actual life, help their creativeness and independent thinking, and attract their interests. For the educational status of the 7th class mathematics curriculum, the teachers and inspectors said“yes”to the questions if the methots and techniques recommended in curriculum are appropriate aim and content as well as to the student level, and if they can help achieving aims, and if the tools and instruments recommended in curriculum are appropriate to the content. Howewer, their opinion was“no comment”to the question if the aims, contens and educational status specified in curriculum are consistent, if the teaching examples mentioned in curriculum are guiding to the teachers, or the proposed activities are encouraging the mathematics. In regard to the testing dimensions of the 7th class mathematics curriculum, the teachers and inspectors said“yes”to ordering the tests in curriculum from difficult to easy. Howewer, the answer was“no comment”to the questions if the curriculum testing structure could evaluate the students in actual manner, if an adequate importance is given to the evaluation dimension in curriculum, and if the evaluation questions in curriculum are adequate, and they expressed“no comment”even to the evaluation questions in curriculum being only at the level of memorization. The authors are of the opinion that research findings would be enlightening to the 7th class mathematics curriculum in line with the teacher and inspector opinions.