İlköğretim öğrencilerinde internet bağımlılığının farklı değişkenlere göre incelenmesi
Analysing the internet addiction of primary students according to different variables
  1. Tez No: 300716
  2. Yazar: CEREN DÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HAFİZE KESER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitim Teknolojisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Araştırmanın amacı; ilköğretim ikinci kademede öğrenim gören öğrencilerin internet bağımlık düzeylerini belirleyerek farklı değişkenler açısından incelemektir.Araştırmada tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmanın çalışma evrenini 2008-2009 eğitim öğretim yılında öğrenim gören Afyonkarahisar il merkezinde bulunan devlet okullarındaki öğrenciler içermektedir. Araştırmanın örneklem grubuna ise bilişim teknolojileri sınıfı bulunan okullarda interneti kullanan 624 öğrenci katılmıştır.Bu çalışmada veri toplamak için ?Kişisel Bilgi Formu? ve ?İnternet Bağımlılık Ölçeği? kullanılmıştır.Araştırmada kullanılan ölçme araçlarından elde edilen puanlar SPSS 13.0 istatistik programı ile analiz edilmiştir. Bulgular bağımsız gruplar t-testi, tek yönlü varyans analizi, korelasyon analizi ve adımsal regresyon analizleri sonucu değerlendirilmiştir. Bireylerin toplam madde puanlarına göre bağımlılık durumları üç gruba ayrılmıştır. Birinci grup“Patolojik İnternet Kullanıcısı”, ikinci grup ?Sınırlı Semptom Gösteren“, üçüncü grup ise ?Semptom Göstermeyen”olarak tanımlanmıştır. Araştırma sonuçları gösteriyor ki:?İlköğretim ikinci kademede öğrenim gören öğrencilerden internet bağımlısı tespit edilmemiştir. İnternet kullanıcılarının %10'u sınırlı semptom gösterenler olup; %90'ı ise semptom göstermeyenlerdir.?İnternet Bağımlılık Ölçeği'nden alınan puanlar, cinsiyete, internet kullanım süresine, günlük kullanım sıklığı ve kullanım mekanı değişkenlerine göre farklılık göstermektedir.?İnternet bağımlılığını yordayan en önemli değişken ?haftalık internet kullanım sıklığıdır.?İnternet bağımlılığı ile günlük kullanım saati ve yaş değişkenleri arasında düşük düzeyde ve pozitif yönde anlamlı bir ilişki vardır.
Özet (Çeviri)
The aim of the research is to examine the level of internet addiction of the students studying in the second stage of primary education by determining them in view of different variables.The survey method has been used in this research. This research of workspace consists of the students attending the governmetal school in the city center of Afyonkarahisar in the education years of 2008-2009. 624 students using internet have participated to this research?s sample group from the schools having information technology classrooms.?Individual Knowledge Form? and ?Internet Addiction Scale? have been used in this study for collecting data.The data gathered from the measurement tools have been analyzed with the SPSS 13.0 Statistics Program. Findings have been evaluated at the end of the independent samples t-test, one way anova, correlation and stepwise regression analysis. Addiction status of individuals have been seperated into three groups according to their total matter points. The first group has been defined as ?Patological Internet User?, the second one has been defined as ?The Ones Showing Restricted Symptom? and the third one has been defined as ?The Group Not Showing Symptom?. The research results show that:?İnternet addiction hasn?t been determined among the students studying in the second stage of primary education. 10% of internet users show restricted symptom; on the other hand, 90% of internet users are not showing symptom.?The points whitch have been taken from internet addiction scale have shown differences according to the variables as gender, internet usage time, daily usage frequency and the place of usage?The most important predictors of internet addiction is“the frequency of weekly internet usage”.?There is a significant relationship among the variables internet addiction, internet usage time and age in the positive direction and low level.