Problem of evil and divine providence in Maimonides' philosophy
Maimonides'in felsefesinde kötülük problemi ve ilahi inayet
  1. Tez No: 300718
  2. Yazar: İPEK BUDANUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YASİN CEYLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Dünyadaki kötülüklerin varlığı geleneksel teizmin ilahi adalet kavramı ile bağdaşmaz. Günlük hayatın akışı içerisinde pek çok kere şahit olduğumuz masum insanların haksız yere acı çektikleri gerçeğiyle, Tanrı'nın adil olduğunu öne süren dini prensip çatışmaktadır. Felsefede kötülük problemi olarak da bilinen bu çelişki teist dinlerin sorgulanmasına yol açmıştır. Ortaçağın çok önemli bir Yahudi Düşünürü olan Moses Maimonides, bu probleme ilahi inayet teorisi ile bir çözüm sunmaktadır. Bu çalışmada, birbiriyle çelişerek kötülük problemini oluşturan ve yukarıda da belirtilen bu iki pozisyonun, Maimonides tarafindan dinsel ve felsefi prensiplerin yaratıcı bir şekilde bir araya getirilmesi ile nasıl uzlaştırıldığı incelenmektedir. Tezde, Maimonides'in ilahi inayet teorisinin temel olarak üç aşamadan oluştuğu ve teorinin birinci ve ikinci aşamaları ile kötülük problemine bir çözüm sunduğu öne sürülmektedir. Bu bağlamda, Tevratta yer alan ve Maimonides'in ilahi inayet konusundaki felsefi pozisyonunu açıklamak için analiz ettiği Eyüp Bab'ına da değinilmektedir
Özet (Çeviri)
The evident existence of evil does not appear to be compatible with the traditional theistic view of Divine Justice. On the one hand, in the course of our daily lives we observe that the innocent suffer undeservedly and the wicked prosper abundantly; and on the other we have the religious principle assuring us that God is just. This contradiction which is known as the problem of evil constitutes one of the greatest challenges to theistic religions. Moses Maimonides, the foremost Jewish philosopher of the Middle Ages offers a solution to this problem through his theory of providence. In this thesis, I argue that for Maimonides providence comes in stages and his theodicy is formed by the first two stages of his theory of providence that I take to be comprising of essentially three stages. Given the two seemingly antagonistic positions that comprise the problem of evil, how he reconciles them through the first two stages of his theory of providence by synthesizing creatively the religious and philosophical principles is the subject of this thesis. In this context, I will also consider how he further strengthens his philosophical position through the analysis of a biblical parable, i.e. the Book of Job.