The role of lexical cohesion in L2 reading comprehension
Kelimeler arası semantik bağlantıların(sözcüksel bağdaşıklık) yabancı dilde okuma üzerindeki etkisi
- Tez No: 300723
- Danışmanlar: PROF. DR. HÜSNÜ ENGİNARLAR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 249
Özet
Bu çalışmanın amacı, yabancı dilde okuduğunu anlama sürecinde; kelimeler arası semantik bağlantıları(sözcüksel bağdaşıklık) farkedebilme yeteneğinin metni anlama yeteneği üzerindeki etkisini araştırmaktır. Bu amaçla, araştırmacı TOEFL sınavından 6 farklı metinden oluşan 2 adet test seçerek okuma parçalarının ve soruların metin analizini yapmış ve kelimeler arası semantik bağlantıları çözümlemiştir. İlk olarak, metindeki kelimelerin bilinirliğini tespit etmek üzere ?Okuma Öncesi Kelime Tanıma Testi? orta-ileri ve ileri düzeyde İngilizce bilgisine sahip 50 öğrenci üzerinde uygulanmıştır. İkinci basamak olarak ise bu 2 okuma testi aynı grup öğrencilere uygulanmıştır. Bu okuma sınavı sonrası ise metin analizi sırasında ilişkili olduğu tespit edilen kelimeler arasındaki bağlantıları farkedip etmediklerini bulmaya yarayan bir ?kelimeler arası semantik bağlantılar farkındalık testi? uygulanmıştır. Böylelikle araştırmacı bir öğrencinin okuma yetenegi, kelime bilgisi ve kelimeler arası bağlantıların farkedilmesi etkenleri arasında kayda değer bir etkileşim olup olmadığını incelemiştir. Bulunan sonuçlara göre, kelimeler arasındaki bağlantıların farkında olma, okuma becerisini doğrudan etkilemektedir ve tanıma düzeyinde kelime bilgisine sahip olmak okuma testlerinde yüksek puan alabilmeyi garanti edememektedir. Eğitsel bir öneri olarak, yabanci dilde okuma ve yazma okutmanlarının öğrencilerine kelimeler arası bağlantılar hakkında farkındalıklarını artırıcı etkinlikler sunmaları ve böylelikle de öğrencilerin okuma becerilerini geliştirmeleri önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed at discovering the role of lexical cohesive links in L2 reading comprehension. For this purpose, the researcher carried out lexical cohesion analysis of two TOEFL reading tests consisting of six texts. First, prior to the reading comprehension tests, the students were administered ?a vocabulary familiarity task?. Second, the TOEFL reading tests were administered to fifty upper-intermediate and advanced level EFL students at Middle East Technical University, Ankara, Turkey. Third, after each test, a post-reading ?Lexical links recognition task? was given. Finally, the data were analyzed comparing reader performance on each item, both within and across the groups. The researcher analyzed the reading test results besides the results of the accompanying lexical cohesive links tasks to see if there is a ?significant relationship? between the three factors: vocabulary knowledge, reading comprehension level and recognition of lexical cohesive links. The results have indicated that awareness of lexical cohesive links noticeably contributes to reading test scores in L2 and that recognition-level vocabulary knowledge alone may not guarantee better reading comprehension scores. Finally, it is suggested that reading and writing teachers can develop some pedagogic exercises to teach lexical cohesive devices and in this way improve students? knowledge of lexical cohesive sub-types, thus enhancing their reading performance.