Sexuality and gender in Jeanette Winterson's Two Novels: Oranges Are Not the Only Fruit and Written on the Body
Jeanette Winterson'ın Oranges Are Not The Only Fruit ve Written On The Body adlı iki romanındaki toplumsal cinsiyet and cinsel kimlik
- Tez No: 300727
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURTEN BİRLİK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 147
Özet
Bu çalışma Jeanette Winterson'ın tanınmış romanları Oranges Are Not the Only Fruit ve Written on the body'daki cinsellik ve toplumsal cinsiyet kategorilerinin Butler'ın edimsellik (performativite) ve Cixous'un écriture feminine kuramına dayandırılarak incelemesini amaçlamaktadır. Winterson bu kategorilerin kurgusallıklarını vurgulayarak ve ataerkil kavramların sınırlarını sorgulayıp bunları aşarak, fallik söylem tarafından yaratılan ikili zıtlıklara yapıbozum yöntemiyle bakar ve cinsel kimliğin doğuştan geldiği hükmünü sorunsallaştırır. Bu yerleşmiş fikrin yerine, Winterson toplumsal cinsiyetin vecinsel kimliğin baskın söylem tarafından kültürel ve tarihsel olarak inşa edildiğini öne sürer. Baskın söylemin heteroseksüeli eşcinselden üstün tutmasına ve cinselliği erillik/dişillik ve eril/dişil gibi ikili sistemeindirgemesine karşın, Winterson, romanlarında, bu ideolojik ikililikten kaçmak için bir alternatif arar. Cinsel kimliğin ve toplumsal cinsiyetin akışkanlığını öne çıkararak ve Written on the body'deki toplumsal cinsiyetsiz anlatıcı gibi biçimlenmemiş kahramanlar kurgulayarak ya da Oranges Are Not the Only Fruit'taki kahramanları biseksüel ve eşcinsel olarak kurgulayarak ikili karşıtlıkları altüst etmeyi başarır. Bu nedenle, bu çalışmanın amacı Winterson'ın romanlarında ataerkil kategorilerin yapıbozumunu ve çözülmesini göstermek ve Butler'ın edimsellik (performativite) ve Cixous'un écriture feminine kuramları arka planında Winterson'ın ikili tuzaktan kaçmak için kullandığı yazınsal yöntemleri irdelemektir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to explore the categories of sexuality and gender through an analysis of Jeanette Winterson?s well-known novels, Oranges Are Not the Only Fruit and Written on the body, against the background of Butler?s concept of performativity and Cixous?s écriture feminine. By underlining the constructedness of these categories and questioning the boundaries of patriarchal concepts and transgressing them, Winterson deconstructs the binary oppositions created by phallocentric discourse and problematizes the verdict that sexuality is inborn. Instead of this ingrained notion, she asserts that gender and sexual identities are culturally and discursively constructed by the dominant discourse. Although the dominant discourse favors heterosexuality over homosexuality and degrades sexuality into a binary frame of oppositions such as masculinity/ feminity and male/female, Winterson, in her novels, seeks an alternative to escape this ideological binarism and achieves to subvert the binary oppositions by highlighting the fluidity of sexuality and gender, and by creating amorphous characters like the ungendered narrator in Written on the body or by bestowing on them bisexuality or homosexuality as in Oranges Are Not the Only Fruit. Hence, the main argument of this thesis will be to display Winterson?s deconstruction and dissolution of the patriarchal categories in her novels and to emphasize her escape from the binary charade, in a fictional universe, with references to Butlerian performativity and Cixousian écriture feminine.