?Female identity?: Rewritings of Greek and Biblical myths by contemporary women writers
?Kadın kimliği?: Yunan, İbrani ve Hıristiyan mitlerinin çağdaş kadın yazarlar tarafından yeniden yazımı
- Tez No: 300729
- Danışmanlar: PROF. DR. MERAL ÇİLELİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 329
Özet
Bu çalışmada mitler ataerkil ve ideolojik anlatılar olarak ele alınmış ve Yunan mitlerinde görülen erkek bakış açısı ile tanımlanan kadın kimliğinin Tevrat ve İncil'de de gözlendiği savunulmuştur. Bu tez ataerkil sistemin evrensel bir ideoloji olarak Antik Yunan'dan başlayarak tarih boyunca aynı cinsel kimlikleri yarattığını öne sürmektedir. Bu durumun bir sonucu olarak da, Klasik kültürü, Tevrat ve İncili başlıca kaynakları olarak kullanan Batı Edebiyatı, bu erkek odaklı imgelerin yerleşmesinde ve meşruluk kazanmasında önemli bir rol oynamıştır. Ayrıca, Batı Edebiyatı kanonunu oluşturan eserlerde, mitlerde görülen erkeğe baş eğen, düzeni sorgulamayan, sessiz örnek kadın ve bunun karşısına yerleştirilen baştan çıkaran kötü kadın imgesi yüzyıllar boyunca tekrar üretilmiş, farklı kadın modelleri yaratmakta başarısız olunmuş ve bu klişeleşmiş kadın tasvirleri feminist edebiyat eleştirisinin ortaya çıkışına kadar derinliğine sorgulanmamıştır. Bu çalışma mitleri ideolojik özne yaratmanın en önemli alanlarından biri olarak tartışmayı hedeflemiş ve Yunan mitlerinde, Tevrat ve İncil'de yaratılan kadın figürlerinin günümüz kadın yazarlarınca yeniden nasıl yazıldığını incelemiştir. Bu çerçevede Margaret Atwood'un The Penelopiad, Marion Zimmer Bradley'nin The Firebrand, Anita Diamant'ın The Red Tent, India Edghill'in Queenmaker, Gail Sidonie Sobat'ın The Book of Mary ve Michéle Roberts'ın The Wild Girl adlı eserleri ele alınmış ve yazarların mitlerdeki ataerkil ideolojiyi yıkmak, yeni bir kadın imgesi ve kadın odaklı bir mit yazımı yaratmak için kullandıkları metinsel yöntemler tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study approaches myths as patriarchal narratives and ideological tools and it argues that representations of women from an androcentric perspective in Greek mythology are also observed in the Bible. This study argues that patriarchy as a universal ideology has produced the same gender stereotypes beginning from Ancient Greece. Consequently, Western literature, which has the Classical and Biblical tradition as its main source, has reinforced the same female images throughout its history. Besides, it is suggested that, the Western canon failed to create alternative female models for the binary opposition of submissive wives versus the female evil figure and the main stereotypical characteristics had not been challenged until the emergence of feminist criticism. This study thus aims to discuss myths as one of the foremost sites of the construction of ideological subjects and it analyses the rewritings of Greek, Old Testament and New Testament myths by contemporary women writers in fiction; namely Margaret Atwood?s The Penelopiad, Marion Zimmer Bradley?s The Firebrand, Anita Diamant?s The Red Tent, India Edghill?s Queenmaker, Gail Sidonie Sobat?s The Book of Mary and Michéle Roberts? The Wild Girl and it explores the textual strategies that are employed by women writers in order to subvert and revise the patriarchal ideology in myths, to come up with alternative definitions of female identity and to weave gynocentric myths.