Reconceptualisation of realism in British Postwar fiction: The cases of Iris Murdoch, Muriel Spark and John Fowles
İkinci Dünya Savaşı sonrası dönemde gerçekçiliğin yeniden kavramsallaştırılması: Iris Murdoch, Muriel Spark ve John Fowles örnekleri
- Tez No: 300730
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MARGARET J-M SÖNMEZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 167
Özet
Bu çalışma, İkinci Dünya Savaşı'nın sona erişini takip eden ilk yirmi yıl içerisinde eserlerini İngiltere'de yayımlayan romancıların, özel bir eleştirel sınıflandırma sonucu o döneme ait romancılar arasında yerlerini alışları ile ilgilidir. Bu çalışmada, 1950 ve '60'lar İngiltere'sindeki genel eleştirel görüşün, bu dönemin ronamcılarını, C. P. Snow, Angus Wilson ve Kingsley Amis'in en önemli örneklerini oluşturduğu geleneksel gerçekçi roman türünün, deneysel öğeler içeren Modernist roman türü karşısında ayrıcalıklı tutulduğu bir karşıtlık içerisinde, geleneksel ve yenilikçi olarak sınıflandırdığı tezi vurgulanır. Bu nedenle, günümüzün postmodern romancıları içerisinde gösterilen Iris Murdoch, Muriel Spark ve John Fowles'ın ilk yayımlanan romanları, İngiltere'de sosyal gerçekçi romanlar olarak tanımlanmıştır. Bu çalışmanın amaçlarından bir tanesi, bu tür bir sınıflandırmanın yetersizliğini göstermektir. Bununla beraber, çalışmanın esas tartışması ise, bu romancılardan hiçbirinin bu tür bir sınıflandırma içerisinde geleneksel gerçekçi olarak tanımlanamayacağıdır. Bu üç savaş sonrası İngiliz romancısı da, edebiyatta betimleme sorununa kendi geleneksel hikayelerinin bir parçası olarak romanlarında yer vererek, geleneksel gerçekçiliği yeniden kavramsallaştırmışlardır.
Özet (Çeviri)
This study is about British postwar fiction and its canonical reception according to a special categorisation of the novelists who were publishing in Britain during the two decades after the end of the Second World War. The study emphasises that mainstream literary criticism of 1950s and ?60s Britain tended to catalogue the novelists of this period according to a well-established dichotomy between tradition and innovation in which the traditional realist novels, the neorealist works of C. P. Snow, Angus Wilson and Kingsley Amis, were privileged over any other fictional work having modernist innovative characteristics. Therefore, the first published novels of Iris Murdoch, Muriel Spark and John Fowles, novelists belonging to today?s postmodern canon, were first critically recognised as social realist works in Britain. One of the objects of this study is to demonstrate the shortcomings of this classification. Moreover, the main argument of the study is that none of these three novelists should have been classified as a traditional realist novelist. All of these three British postwar novelists were reconceptualising traditional realism by self-reflexively including the problem of representation as part of their conventional subject matters in their formal realist novels.