Transformation of the Ottoman built environment in the nineteenth century in Anatolia: The case of Tokat
Ondokuzuncu yüzyılda Anadolu'da Osmanlı Dönemi yapısal çevresinin dönüşümü: Tokat örneği
- Tez No: 300764
- Danışmanlar: DOÇ. DR. T. ELVAN ALTAN ERGUT, PROF. DR. ALİ UZAY PEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu çalışmada ondokuzuncu yüzyılda Anadolu'da bir Osmanlı kentinin fiziksel yapısı incelemektedir. İmparatorluğun modernleşme ve merkezileşme sürecinde yeni yapıların inşası ve varolan yapı tiplerinin dönüşümü anlatılmaya çalışılmaktadır. Kent yaşantısının mekanları Sıradan insanın günlük olarak kullandığı kamusal ve özel mekanları ve bu mekanların dönüşümü çalışmanın ana çerçevesini oluşturmaktadır. Çalışma alanı olarak, bugün hala Osmanlı ve öncesindeki dönemlere ait yapıların korunmuş olduğu tipik bir Anadolu kenti örneği olan Tokat şehri seçilmiştir. Kamusal yapıların ve konut mimarlığının oluşturduğu mekanları inceleyen bu çalışma, gündelik yaşam deneyimlerinin bu dönüşümde önemli rol oynadığını ve bu deneyimlerin dönemin sosyal ve ekonomik yapısını dikkate alarak değerlendirilebileceğini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study the Ottoman built environmet in the last period of the nineteenth century Anatolian city is examined. The study aims to explain the construction of new buildings as well as the transformation of earlier types during the process of modernization and centralization in the Empire. The main frame of the study is formed of the public and the private spaces of city life used by the common people and the transformation of these spaces. The city of Tokat has been chosen as the area of study, which still conserves built structures of the Ottoman as well as the earlier periods that are typical of an Anatolian city of the nineteenth century. Examining the transformation in spaces of public buildings and residential architecture, this study emphasizes the experiences of everyday life as significant in changes, which could be evaluated by taking into account the contemporary social and economic circumstances.