Analyzing the mimarlik journal: A study on architecture in Turkey in the 1980s
Mimarlık dergisinin analizi: 1980'lerde Türkiye'de mimarlık üzerine bir çalışma
  1. Tez No: 300765
  2. Yazar: SABİHA GÖLOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. T. ELVAN ALTAN ERGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Mimarlık, Journalism, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 241
Özet
Bu tez 1980'lerde Türkiye'de mimarlık kuramı ve pratiğinde gerçekleşen dönüşümleri ve mimari yayınların bu bağlamdaki rolünü, Mimarlık dergisinin çizdiği çerçeveyi analiz ederek incelemeyi amaçlamaktadır.Derginin analizi, Türkiye'deki ve dünyadaki mimari gelişmeler ile Mimarlık dergisinin yerli ve yabancı benzerleriyle ilişkili olarak ele alınmaktadır. Mimarlar Odası yayını olarak derginin değişen tutumları, dergideki kuramsal ve pratik içeriğin dağılımı ile değişen editörler ve komitelere referansla çalışılmaktadır.Derginin mimarlık kuramı ve pratiğine yaklaşımını değerlendirmek amacıyla, bu on yılın mimarları, yapıları, mimari etkinlikleri ve yayınları incelenmiştir. Bu tez Mimarlık'ı Türkiye'deki çağdaş mimari gelişmeler bağlamına yerleştirmeyi amaçlamaktadır. Derginin mimarlık kuramı ve pratiğini `şekillendirme' ve `yansıtma'sındaki rolünü mimarlığın gündemi ile Mimarlık'ın içeriğini karşılaştırarak tartışmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to examine the transformations that took place in architectural theory and practice in Turkey in the 1980s, and the role of architectural publications in this context, by analyzing the framework that was drawn by the Mimarlık journal.The analysis of Mimarlık is undertaken in relation to architectural developments in the world and in Turkey, and foreign and local counterparts of the journal. The shifting stances of the journal, as the publication of the Chamber of Architects of Turkey, are studied with reference to the distribution of theoretical and practical content included in it and its changing editors and committees.Architects, buildings, architectural activities, and publications of the decade are scrutinized in order to evaluate the journal?s approach towards architectural theory and practice. The thesis attempts to situate Mimarlık in the context of contemporary architectural developments of the 1980s. It argues the journal?s role in `shaping? and `reflecting? architectural theory and practice by comparing and contrasting the agenda of architecture with the content of Mimarlık.