Exploring the research assistants' opinions regarding the effects of graduate course on their research skills and science perception
Lisansüstü eğitimin araştırma becerilerine ve bilim algılarına olan etkisine ilişkin araştırma görevlilerinin görüşlerinin incelenmesi
- Tez No: 300769
- Danışmanlar: PROF. DR. SONER YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2011
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilim ve Teknoloji Politikası Çalışmaları Anabilm Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Bu nitel çalışmanın amacı, araştırma görevlilerinin lisansüstü programlarında aldıkları derslerin araştırma becerilerini ve bilim algılarını geliştirme açısından görüşlerini incelemektir.Araştırma soruları; araştırma görevlilerinin lisansüstü eğitimini araştırma becerilerine ve bilim algısı üzerine olan etkisi hakkındaki fikirleri, bilim algısını geliştirmeye yönelik lisansüstü eğitimlerini genel olarak değerlendirmeleri ve araştırma becerilerini ve bilim algılarını geliştirmeye ilişkin üniversite tarafından neler yapılabileceğine ve kişisel çabaların ne olması gerektiğine yönelik önerileri içermektedir.Bu araştırma örneklemi Orta Doğu Teknik Üniversitesi'nin dört ayrı enstitüsünden 12 doktora derecesi adayını kapsamaktadır. Bu kişiler amaçlı örnekleme metodu ile seçilmiştir. Çalışmada, veri toplama aracı araştırmacı tarafından hazırlanmış 8 ana ve 9 alt sorudan oluşan yarı yapılandırılmış bir görüşme formudur. Toplanan veriler içerik analizi tekniği kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırmanın bulguları dört ana tema altında toplanmıştır. Bunlar araştırma becerilerine yönelik değerlendirmeler (derslerin faydası, araştırma metotları hakkında yetkinlik, dersleri almama nedenleri, ders almamaktan doğan problemler), bilim algısına yönelik değerlendirmeler (derslerin katkıları, dersleri almama nedenleri), lisansüstü programlarının geliştirilmesi gereken ve olumlu yönleri açısından genel değerlendirmeler ve üniversite ve kişisel çaba olarak neler yapılması konusunda öneriler.Özetle, bulgular araştırma görevlilerinin araştırma metotları dersinin araştırma becerilerini arttırma açısından öneminin ve bilim tarihi ve felsefesi dersinin bilim algısını geliştirme yönünden etkililiğinin farkında olduğunu göstermektedir. Bu anlamda, literatür incelemesine ve araştırma görevlilerinin fikirlerine dayanarak açık-düşündürücü-araştırmacı yaklaşımların kullanıldığı bilim tarihi ve felsefesi derslerinin lisansüstü programların müfredatına dahil edilmesi önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this qualitative study was to explore research assistants? opinions regarding the courses they take during their graduate study in terms of improving their science perception and research skills.The research questions include research assistants? assessments about the effectiveness of graduate courses on research skills and science perception, their evaluation of the graduate programs in terms of improving science perception, and their suggestions on the improvement of the quality of the graduate program regarding science perception and research skills.The sample for the present study contains 12 interviewees from four different institutes of Middle East Technical University. The interviewees are all PhD candidates at METU. The sample was chosen by using purposive sampling. In this study, the data collection instrument was a semi-structured interview guide designed by the researcher. There were 8 main questions and 9 sub-questions. The collected data was analyzed through content analysis.The results of the study are presented under four main themes, which were derived from the research questions. First theme was the assessment of research skills which was about usefulness of courses, competence about research methods, reasons for not taking courses, problems because of not taking them. The second theme was the assessment of science perception which was about contributions of courses, reasons for not taking courses. The third theme was the evaluation of the graduate programs which consisted of should-be-developed and positive aspects. The last theme was about suggestions which could be realized by university administration and by personal efforts.In conclusion, the findings revealed that the research assistants are aware of the importance of research methods course for enhancing research skills, and of effectiveness of history and philosophy of science course regarding the improving of science perception. In this respect, based on literature review and the research assistants? views it is suggested that history and philosophy of science course utilizing explicitly-reflective inquiry approach should be included curriculum of graduate programs.