Samsun ili merkezinde yaşayan kadınların beslenme alışkanlıkları ve beslenme durumlarının değerlendirilmesi
Evaluation of nutritional habits and nutritional status of women in Samsun province
  1. Tez No: 300777
  2. Yazar: HANDE DEDE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA PINAR ÇAKIROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Beslenme ve Diyetetik, Nutrition and Dietetics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ev Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu araştırma Samsun il merkezinde yaşayan 19?50 yaş arası kadınların beslenme alışkanlıklarını ve beslenme durumlarını incelemek amacıyla planlanmıştır. Araştırma Samsun il merkezinde bulunan İlyas Köy, Canik ve Atakum Halk eğitim merkezlerine çeşitli faaliyetler için gelen 240 kadın üzerinde yapılmıştır. Veriler anket formu, 3 günlük besin tüketim kaydı ve bazı antropometrik ölçümler (boy uzunluğu, vücut ağırlığı, bel ve kalça çevresi) yapılarak araştırıcı tarafından toplanmıştır. Verilerin değerlendirilmesinde SPSS 13.0 istatistik paket programı kullanılmıştır. Tüm verilerin aritmetik ortalaması (x¯ ), standart sapması (SS) ve en alt-en üst değerleri bulunmuştur. Değişken olarak yaş grubu ve eğitim düzeyi kullanılmıştır. Kullanılan değişkenlerde istatistiksel olarak herhangi bir ilişki olup olmadığının belirlenmesi için khi kare (x2), G testi, One Way Annova ve Scheffe testleri kullanılmıştır.Araştırma sonuçlarına göre; kadınların yaş ortalamaları 34.40±9.38 yıl, % 62.5'i yüksek öğrenim mezunu, % 60.4'ü evlidir. Katılımcıların % 35.8'i şişmanlık sorunu yaşamakta ancak kadınların % 88.4'ü zayıflama diyeti uygulamaktadır. Kadınların büyük çoğunluğu sigara (% 65.4), alkol (% 70.8), tatlandırıcı (% 77.9), vitamin ve mineral takviyesi (% 78.7) kullanmamaktadır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to evaluate the nutritional habits and nutritional status of women between 19-50 years old and living in Samsun province. Study was conducted on 240 volunteer women who were trainees at İlyas Köy, Canik and Atakum public training centers in Samsun province. The data has been collected by the researcher, based on the results of the survey sheet, the record of the 3 days of food consumption and by the analysis of some anthropometric measurements (height, weight, waist and hip circumferences). For the analysis of the data SPSS 13.0 software bundle was used. The arithmetic average (x¯ ), Standard deviation (STDV) and the minimum-maximum merits of all the data were found. As a variable factor; age and level of education were exert. In order to evaluate the possible relation among the variables, Chi Square, One, Wat Annova and Schegge test were used.According to the findings of the research; the average age of the women is 34.40±9.38 years, % 62.5 of them has received higher education and % 60.4 of them were married. % 35.8 of the participants was overweighed yet % 88.4 of them was on weight lose diets. A major percentage of the participants were not; smoking tobacco (65.4), consuming alcoholic beverages (70.8 %), using sweetener as sugar replacements (77.9 %), or vitamin and mineral supplements (78.7 %). Relation between the age and sleeping period was statistically significant (p0.05).