Bazı aldimin ve ketiminlerin çeşitli voltametrik tekniklerle elektrokimyasal davranışlarının incelenmesi
The investigation of the electrochemical behavior of some aldimines and ketimines by the use of voltammetric techniques
- Tez No: 300778
- Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ATAKOL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 145
Özet
Bu çalışmada, çeşitli aldimin ve ketimin bileşikleri sentezlenmiş ve elektrokimyasal davranışları voltametrik yöntemlerle incelenmiştir. Voltametrik çalışmalar, camsı karbon ve döner disk camsı karbon elektrotları üzerinde ve 0,1 M TBATFB destek elektroliti içeren DMSO ortamında gerçekleştirilmiştir. Elektrokimyasal indirgenme reaksiyonu ve etki eden değişkenler; dönüşümlü voltametri, kronoamperometri, dönerdisk elektrot, ultramikro disk elektrot gibi yöntemler ile incelenmiş ve aktarılan elektron sayıları, difüzyon katsayısı ve indirgenme potansiyelleri bulunmuştur. Aynı zamanda çalışılan maddelerin derişimlerinin ve tarama hızının, indirgenme potansiyeline ve aktarılan elektron sayısına etkisi irdelenmiştir. Deneysel verilerden elde edilen sonuçlara göre incelenen maddeler için çalışılan ortamda bir reaksiyon yürüyüşü önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study various aldimine and ketimines have been synthesized and the electrochemical behaviors were investigated by the use of voltammetric methods. The voltammetric studies were carried out with glassy carbon and rotating glassy carbon electrodes in 0.1 M TBATFB Supporting electrolyte in DMSO. The electrochemical reduction mechanism was elucidated by the use of cyclic voltammetry , rotating disk and ultra micro disc electrodes and the number of electrons transferred, diffusion coefficient and reduction potentials were determined. The effect of the concentration and the scan rate on reduction potentials and the number of electrons transferred was examined. There was a reaction mechanism proposed for the compounds based on the data obtained.