Kalecik karası (Vitis vinifera L. cv) üzüm çeşidinde bazı kanopi yönetimi tekniklerinin asma performansı, ürün verim ve kalitesi üzerine etkileri
Effects of some canopy management practices on vine performance, yield and quality of kalecik karasi (Vitis vinifera L. cv)
  1. Tez No: 300783
  2. Yazar: ELİF ÇİĞDEM DOĞAN YILDIRIM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Y. SABİT AĞAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Kalecik karası (Vitis vinifera L. cv) üzüm çeşidinde (1) kordon ve baş terbiye şekilleri ile 1.5 x 3 m ve 2 x 3 m dikim mesafelerinin etkileri yaprak, koltuk sürgünü ve tepe alma ile elde edilen kontrol, %80, %60 ve %40 kanopiler üzerinde; (2) sürgün istikametinin etkileri kontrol, 45° ve 90° açı ile gelişen sürgünler üzerinde irdelenmiştir.Fenolojik gözlemler, asma performansı [1 yaşlı dal budama odunu ağırlığı (kg), sürme oranı (%), yaprak sıcaklığı (°C), yaprak (cm2) ve kanopi (m2) alanı, vb], hasat ve verim [omca başına (kg/omca) ve kanopi alanına (kg/m2) düşen verim, ürün yükü, tane sıcaklığı (°C), ürünün renklenme durumu ve boncuklanma düzeyi, vb] parametrelerine ait analizler ile Kanopi Kesitleri yöntemine ait kanopi boşluk oranı (%), yaprak tabaka sayısı, güneşlenen yaprak ve salkım oranı (%) ölçümleri gerçekleştirilmiştir. Yürütülen denemeler neticesinde, 2 x 3 m dikim mesafesiyle birlikte kordon terbiye şeklinde %60 kanopi uygulamalarının yapılması ve sürgünlerin kendi terbiye sistemi içerisinde serbest gelişimine imkân verilmesi önerilebilir.
Özet (Çeviri)
Two different experiment were established: (1) Effects of training systems (cordon and head) and vine spacing (1.5 x 3 m and 2 x 3 m) on yield and quality in relation with canopy manipulations, (2) Effects of shoot positioning (control, with 45° and with 90° angle) to measure yield and quality on red winegrape cultivar, Kalecik karası (Vitis vinifera L. cv).Phenological observations; vine performance [cane pruning weights (kg), sprouting rate (%),leaf temperature (°C), leaf (cm2) and canopy (m2) area, etc.], harvest and yield [yield per vine (kg/vine) and per area (kg/m2), crop load, berry temperature (°C), colorization of berries, level of millerandage, etc.] parameters and Point Quadrat measurements [percent gaps (%), leaf layer number, percent sun exposed leaves and clusters (%)] were carried. When the data was evaluated, practicing 60 % canopy applications on cordon training system with 2 x 3 m vine spacing and enabling shoots to grow independently in their own trellis system can be advised.