Neoseiulus californicus (Mc Gregor, 1954) (Acari: Phytoseiidae)'un laboratuar koşullarında Tetranychus urticae (Koch) (Acari: Tetranychidae) üzerinde gelişimi, tüketim kapasitesi ve Datura stramonium L. (Solanaceae) özütünün avcı akara etkileri üzerine araştırmalar
Investigation on the biology and consumption capacitiy of Neoseiulus californicus (Mc Gregor, 1954) (Acari: Phytoseiidae) on Tetranychus urticae (Koch) (Acari: Tetranychidae) under labaratory conditions and effects of Datura Stramonium L. (Solanaceae) extract on this species
  1. Tez No: 300784
  2. Yazar: BİRTAN ARMAGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SULTAN ÇOBANOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Morfoloji, Ziraat, Biology, Morphology, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Bu çalışmada, avcı akar Neoseiulus californicus'un (McGregor, 1954) (Acari: Phytoseiidae) iki noktalı kırmızıörümcek Tetranychus urticae (Koch) (Acari: Tetranychidae) üzerinde 25±1 ºC sıcaklık, %70±5 orantılı nem ve günlük 16 saat aydınlanma koşullarında gelişimi, tüketim kapasitesi ve biyolojisi incelenmiştir. Ayrıca aynı koşullar altında bitkisel kökenli ekstrakt Datura stramonium L. (Solanaceae) özütünün avcı akara etkileri belirlenmiştir. Bu çalışmalar 2010 ve 2011 yıllarında gerçekleştirilmiştir. Avcı akarın günlük av tüketim kapasitesi; 16,33 adet yumurta, 11,49 adet larva, 9,15 adet nimf ve 6,97 adet ergin olarak tespit edilmiştir. Avcı akarın T. urticae üzerinde gelişme süresi ortalama 4,5 gün, ergin ömür uzunluğu (dişi) ortalama 35,85 gün sürmüştür. N. californicus dişisinin ortalama günlük bıraktığı yumurta sayısı 3,49 adet ve ovipozisyon süresince toplam bıraktığı yumurta sayısı ortalama 52,7 adettir. Elde edilen sonuçlardan yararlanılarak düzenlenen yaşam çizelgesine dayanılarak yapılan hesaplamalardan kalıtsal üreme yeteneği (rm) 0,335 dişi/dişi/gün, net üreme gücü (R0) 42,78 dişi/dişi/ömür ve döl süresi (T) 11,22 gün olarak bulunmuştur. D. stramonium' un N. californicus' a karşı uygulanan dozlarında yumurta açılımına etkisi olmamıştır. D. stramonium'un N. californicus'a karşı yumurta bırakmaya etkisi olmuştur. 60.000 ppm, 30.000 ppm ve 15.000 ppm dozlarında 48 saate kadar yumurta bırakılmamıştır. 60.000 ppm'deki dişi bireylerin tamamı 96 saat sonra ölmüştür. D. stramonium'un N. californicus'a karşı uygulanan dozlarında erginlere etkisi olmuştur. 60.000, 30.000, 15.000 ve 7.500 ppm'lik dozları kontrole göre erginlere etkisinin olduğu ve 120 saat sonunda sırasıyla %96, %68, %48 ve %40 oranında ölüm oluştuğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, development, prey consumption capacitiy and biology of the predatory mite Neoseiulus californicus (McGregor, 1954) (Acari: Phytoseiidae) that feeding on two spotted spider mite Tetranychus urticae (Koch) (Acari: Tetranychidae) were investigated under labaratory conditions. In addition, also effects of plant extract Datura stramonium L. (Solanaceae) on this species were investigated. This studies made in 2010 and 2011. The studies were carried out at 25±1 ºC, %70±5 60+10 % RH and 16 hours of photoperiod. Predatory mite?s daily consumption capacitiy is 16,33 eggs, 11,49 larvae, 9,15 nymph and 6,97 adult. The duration of immature stage of predatory mite that feeding on T. urticae was 4,5 days, female adult longevity was 35,85 days long. The average egg laying capacity of female N. californicus was 52,7 eggs and 3,49 eggs per a day. According to the life tables data, the intristic rate of increase (rm) was 0,335 female/female/day, the net reproduction (R0) was 42,78 female/female and generation period was (T) 11,22 days. D. stramonium?s different doses has no effect determined against the egg hatching ratio of N. californicus. Moreover, D. stramonium?s different doses has a different effects against female egg laying. At 60.000 ppm, 30.000 ppm and 15.000 ppm doses of D. stramonium, females laid no eggs until 48 hours. After 96 hours at 60.000 ppm doses of D. stramonium, all of the N. californicus were died. D. stramonium?s different doses has a different effects against adult females of N. californicus. 60.000, 30.000, 15.000 ve 7.500 ppm doses of D. stramonium was effective according to the kontrol and also after 120 hours the death rate of that doses were 96%, 68%, 48% and 40% for each concentration.