Konya ilinde koyunculuk faaliyetine yer veren tarım işletmelerinin ekonomik analizi ve koyunculuk faaliyetinde etkili olan unsurların saptanması
Economic analysis of agricultural farming that involves also sheep farming activities in the Konya province and the determination of prevailing factors in sheep farming activities
  1. Tez No: 300787
  2. Yazar: MEHMET ARİF ŞAHİNLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ÖZÇELİK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 218
Özet
Bu çalışmada, Konya ilinde koyunculuk faaliyetine yer veren tarım işletmelerinin ekonomik analizi yapılmış ve koyunculuk faaliyetinde etkili olan unsurlar saptanmıştır. Araştırma kapsamında yer alan işletmeler, tabakalı tesadüfi örnekleme yöntemine göre seçilmiştir. Örneğe çıkan, 104 işletmeden veriler anket yoluyla toplanmıştır.İncelenen işletmelerde bir çiftçi ailesinin ortalama nüfusu 3.97 kişi ve ortalama işletme arazisi genişliği 137.95 dekardır. İşletmelerde aktif sermayenin %57.44'nü arazi(çiftlik) sermayesi ve %42.56'nı işletme sermayesi oluşturmaktadır.İşletmelerde elde edilen gayrisafi üretim değerinin %44.71'i bitkisel üretim değerinden, %55.29'u hayvansal üretim değerinden oluşmaktadır. Hayvansal üretim değerinin %36.77'si koyunculuğa aittir.Koyunculuk faaliyetine ait değişen masraflar içerisinde en büyük pay %63.47 ile yem masraflarına ait iken, ikinci sırada %24.24 ile işçilik masrafları yer almaktadır.Faktör analizine göre koyunculuğa etki eden 27 değişken, 4 faktörde toplanmıştır. Bu faktörler; gelir faktörü, hacimsel faktörü, masraflar faktörü ve işgücü faktöründen oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, the economic analysis of agricultural farming that involves also sheep farming in the Konya Province was done and then the effective factors in sheep farming activities were determined. Research within the scope of enterprises are selected by Stratified Random Sampling Method. According to the selected sampling, 104 of agricultural farms have been studied and data were collected through a questionnaire.The average household size of farms was 3.97 people and the average size of farms was 137.95 decares. The value of the total assets was composed of 57.44 per cent fixed capital and 42.56 per cent operating capital on farms.The average gross production accounts was 44.71 per cent of crop production value and 55.29 per cent of animal production. 36.77 per cent of animal production value is belong to the sheep farming.The biggest share 63.47 per cent of feed costs and second place with 24.24 per cent labor costs are contained in the variable costs belong to sheep farming activities.According to the Factor Analysis, 27 of variables affecting to sheep farming are gathered by 4 factors. These factors are constitued as follows: income factor, volumetric factor, costs factor and labor factor.