Van ilinin tarımsal üretimi ve tarıma yönelik teşvik uygulamaları
- Tez No: 42618
- Danışmanlar: PROF.DR. MUAMMER YAYLALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 230
Özet
ÖZET YÜKSEK LİSANS TEZÎ VAN ILININ TARIMSAL ÜRETİMİ VE TARIMA YÖNELİK TEŞVİK UYGULAMALARI Hakkı CÎFTÇÎ Danışman : Prof Dr. Muammer YAYLALI 1995,Sayfa:197 JUri : Prof.Dr. Muammer YAYLALI Prof.Dr.Cevat GERNI Yrd. Doç. Dr. Engin ÖNER ÖZET GllnlimUzde hızla artan dllnya ntifusu beslenme problemini meydana getirmekte bu problem var olan ve değerlendirilemeyen kaynakların da kullanıma sunulmasını gerektirmektedir.Son yıllarda beslenmede önemli olan tarımsal Urllnlerin tüketiminde bir artış görülmektedir. Bu amaçla Van ilinin tarımsal liretimi ve teşvikler araştırmamızın konusu olarak seçilmiştir.Bu çalışmada il tarımsal yapısının Üretim alanlarında karşılaşılan problemlerin temel nedenlerinin belirlenmesine çalışılmıştır. Çalışmanın materyalini ilgili kurum ve kuruluşların istatistik! verileri ile konuya ilişkin daha önce yapılmış araştırma ve incelemeler oluşturmaktadır. Toplam nüfus içerisinde okuma yazma bilmeyenlerin oranı %44.57 dir. Van ilinde bitkisel Üretimde tahı 11ar (özellikle buğday ve arpa) ve hayvansal Üretimde ise koyunculuk hakim durumdadır.Bitkisel Üretimde tahıl,endtlstri bitkilerine ve bag- bahçe tarımına göre ekstansif (arazi miktarına oranla sermaye,emek ve teknoloji bakımından yoğun olmayan tarım) sayılır. Hayvancılıkta da koyunculuk sığırcılığa nazaran ekstansif tir. Buna göre Van ili tarımı anahatları itibariyle ekstansif olduğu sonucuna varılabilir. Van ilindeki tarımsal yatırımlar teşvik uygulamalarına ragmen istenilen dllzeyde artmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MASTER THESIS AGRICULTURE PRODUCTION AND IMPLEMENTATION OF AGRICULTURAL INCENTIVES IN VAN PROVINCE Hakkı CÎFTCI Supervisor : Prof. Dr. Muammer YAYLALI 1995, Page:197 Jury : Prof.Dr. Muammer YAYLALI Prof. Dr. Cevat GERNI Assist. Prof. Dr. Engin ÖNER ABSTRACT Increase in world population brings the problem of nutrition and this requires the use of known, but non appreciate resources. In recent years, an increase is being observed in the consumption of agricultural production important in nutrition. For this purpose the economic analysis of agricultural production and agricultural incentives have been chosen as the subject matter of our study. The main aims of this research were to determine and explain problems of agriculture production in Van. The data used in this study were collected from related public institutions and previously conducted survey and research in the same field in the region. The illiteracy percentage among population above 6 years old was 44.57%. Cereals are prodominant in plant production both for acreage and production value. And the sheep is the most important item from animal value and production point of view. For this reason; agriculture in the region can be applied with less operating capital and labor compared to agriculture with mainly industrial crops, vegetables and beet production. Agricultural investments in Van Province have not increased at desired levels despite the implementation of a number of incentives.