Micromorphological study of lathyrus species of Turkey
Türkıye' deki Lathyrus L. (Leguminosae) türlerinde bir mikromorfolojik çalışma
- Tez No: 442275
- Danışmanlar: PROF. DR. MUSA DOGAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu araştırma Türkiye'de bulunan Lathyrus türlerinin cinsiçi sınıflandırmasında mikromorfolojik özelliklerin taksonomik değerini saptamak amacıyla yapılmıştır. Bu çalışmada ilk olarak, Lathyrostylis seksiyonuna ait olan 15 Lathyrus türunun yaprak yüzeylerindeki mikromorfolojik karakterler ışık mikroskopuyla incelenmiştir. Sonuçların değerlendirilmesinde, çok değişkenli istatistksel analizler (örneğin, PCA ve UPGMA) kullanılmıştır. Türlerin ayırt edilmesinde,11 karakter arasında, abaksial yaprak yüzeyinin stomata indeksi, adaksial yaprak yüzeyinin epiderm hücre şekli ve hücre duvar paterni önemli bulunmuştur. Ikincisi olarak, yaprak ve kaliks yüzeylerindeki bulunan çok daha fazla sayıdakı mikromorfoloji karakterleri (toplam 32), Lathyrostylis, Orobus, Orobon, Pratensis, Clymenum, Lathyrus seksiyonlara ait olan 28 Lathyrus türu SEM yardımı ile incelenmiştir. Yaprak ve kaliksten elde edilen sayısal karakterlerin UPGMA'sı, var olan filogenetik ilişkilere uyum sağlamamaktadır. Belki çevresel faktorlerin sayısal karakterler üzerinde yüksek derecede filogenetik ilişkilerinin net olmamasına sonuç vermiştir. Bununla birlikte, kalitatif datalara göre 28 tür arasında, 23 tür UPGMA ile var olan seksiyonlara doğru bir şekilde ayrılmıştır. Bu arada, türler ve seksiyonların karakter ağırlıklarına göre gruplandırılmasında, 7 karakterin en önemli karakter olduğu gösterilmiştir. Bunlar; yaprağın her iki yüzeyindeki epiderm hücre şekli, hücre duvar paterni, stomata' nin yaprak yüzeyindeki pozisyonu ve yaprağın abaksial yüzeyindeki trikom tipleridir. Bu karakterler, Lathyrus türlerinde seksiyonel düzeyde, mikro marker olarak sınıflandırma amacı ile kullanılabilmektedir. Ayrıca, L. boissieri, L. haussknechtii, L. roseus, L. clymenum, L. pratensis' in diğer türlerle olan kesin ilişkilerini değerlendirmek için daha fazla analiz gereklidir. L. haussknechtii farklı bir tür olarak , Çıldır' ın (2011) önerdiği gibi teyit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This research study was carried out to determine the taxonomic value of micromorphological properties in the infrageneric delimitation of Lathyrus species found in Turkey. In the present study, first micromorphological characters of the leaf surface of 15 species (sect. Lathyrostylis) were analyzed by Light Microscope. Multivariate statistical approaches (for instance, Principal Component Analyses (PCA) and Unweighted Pair Group Method with Arithmetic Mean (UPGMA)) were used to evaluate the results. Among the eleven characters employed, stomata index of abaxial leaf surface, epidermal cell shape, and cell wall pattern of adaxial leaf surface were found to be discriminative among the species. Secondly, many more micromorphological characters of the leaf and calyx surfaces (32 in total) of 28 species (sect. Lathyrostylis, Orobus, Orobon, Pratensis, Clymenum, Lathyrus) were studied via Scanning Electron Microscope (SEM). UPGMA based on quantitative characters of leaf and calyx tend to disagree with existing phylogenetic estimates of relationships. Perhaps environmental factors highly affecting quantitative characters blur the phylogenetic relationships of the species. However, based on qualitative data among 28 species of Lathyrus, 23 species have correctly been assigned to existing sections by the UPGMA. Meanwhile, character loading demonstrated seven characters to be the most important in differentiating and vi grouping species and sections. These were: epidermal cell shape, cell wall pattern, stomata position of both leaf surfaces and trichome type on the abaxial leaf surface. These characters can be used as micro markers to classify Lathyrus species at the sectional level. Also, to evaluate the exact relations of L. boissieri, L. haussknechtii, L. roseus, L. clymenum, L. pratensis with other species, further analyses is needed. L. haussknechtii is confirmed as a different species as was suggested recently by Çıldır, (2011).