Kızıldağ (Isparta) Milli Parkı karayosunu (Musci) florası
The moss flora of Kızıldağ (Isparta) Natıonal Park
- Tez No: 300797
- Danışmanlar: PROF. DR. BARBAROS ÇETİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 292
Özet
Araştırma alanı olarak seçilen Kızıldağ (Isparta) Milli Park?ından toplanan 1149 karayosunu örneği değerlendirilerek, 29 familya ve 66 cinse ait 156 takson tanımlanmıştır. Bunlar içerisinde, Seligeria donniana (Sm.) Müll.Hal. Türkiye?den ilk defa kaydı verilmektedir. Ayrıca, Crossidium crassinerve (De Not.) Jur. ve endemik bir tür olan Cinclidotus vardaranus Erdağ & Kürschner Türkiye?den ikinci kez rapor edilmektedir. Bununla birlikte; Plagiomnium cuspidatum (Hedw.) T.J.Kop., Pseudoleskea patens (Lindb.) Kindb., Isothecium holtii Kindb. ve Racomitrium canescens (Hedw.) Brid. gibi türler Türkiye?nin kuzeyinden birçok kez kaydı verilmiş olmasına karşın güneyin den ilk kez rapor edilmektedir.Henderson (1961) tarafından benimsenen Türkiye kareleme sistemine göre araştırma alanı B7 ve C12 kareleri arasında kalmaktadır. Tespit edilen taksonlardan 7 tanesi B7, 47 tanesi C12 ve 9 takson da her iki kare için yeni kare kaydı olup toplamda yeni kare kayıt sayısı 63'tür.
Özet (Çeviri)
From the 1149 moss sample collected from the Kızıl Mountain (Isparta) National Park, chosen as the reserch area, 156 taxa belonging to 66 genera and 29 families were determined. In these samples, Seligeria donniana (Sm.) Müll Hal. is registered for the first time from Turkey. Also, Crossidium crassinerve (De Not.) Jur. and Cinclidotus vardaranus Erdağ & Kürschner, which is an endemic species, are reported for the second time from Turkey. Moreover, the species such as Plagiomnium cuspidatum (Hedw.) T.J.Kop., Pseudoleskea patens (Lindb.) Kindb., Isothecium holtii Kindb. and Racomitrium canescens (Hedw.) Brid. that are reported many times from the North of Turkey, are reported for the first time from the South of Turkey.According to the grid system that was adopted by Henderson (1961), the research area is between B7 and C12 squares. 7 of the identified taxa are in B7, 47 taxa are in C12 and 9 taxa are in both of the squares and total square number is 63.