Terkos gölünde (İstanbul) yaşayan kadife (Tinca tinca L., 1758), kızılkanat (Scardinus erythrophthalmus L., 1758) ve çapak (Abramis brama L., 1758) balıklarındaki parazitlerin mevsimsel dağılımları ve etkileri
The seasonal distributions and effects of parasites living in the fishes like tench(Tinca tinca L., 1758), rudd (Scardinius erythrophthalmus L.,1758) and bream (Abramis brama L., 1758) in Terkos lake (Istanbul)
- Tez No: 300827
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ALTINDAĞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Ağustos 2009-Temmuz 2010 tarihleri arasında yapılan bu çalışmada, Terkos Gölü'nde yaşayan kadife (Tinca tinca L. 1758), kızılkanat (Scardinius erythrophthalmus L. 1758) ve çapak (Abramis brama L. 1758) balıklarının endo ve ektoparazitleri incelenmiş, araştırmalar sonucu Platyhelminthes şubesinden Digenea, Monogenoidea, Cestoidea sınıfı ve Annelida şubesinden Hirudinea sınıfı olmak üzere 4 sınıfa ait toplam 11 parazit türü bulunmuştur. Çalışma süresince 165 kadife balığı (Tinca tinca ), 166 kızılkanat balığı (Scardinius erythrophthalmus) ve 161 adet çapak balığı (Abramis brama) olmak üzere toplam 492 adet balık incelenmiştir. Çalışmalar sonucu kadife balıklarında endoparazit olarak Cestoda'dan, Ligula intestinalis plerocercoidi (Linnaeus, 1758), Caryophyllaeus laticeps (Pallas, 1781), Bothriocephalus acheilognathi (Yamaguti, 1934), Proteocephalus torulosus (Batsch, 1786), Digenea'dan Asymphylodora tincae (Modeer,1790) ve ektoparazit olarak Hirudinea'dan Piscicola geometra (Linnaeus, 1761)'ya rastlanılmıştır. Kızılkanat balıklarında Monogenea'dan Dactylogyrus difformis (Wagener, 1857), Digenea'dan Asymphylodora markesvitschi (Kulakowskaja, 1947), Diplostomum spathaceum (Rudolphi, 1819), Cestoda'dan, Ligula intestinalis plerocercoidi (Linnaeus, 1758) ve Hirudinea'dan Piscicola geometra (Linnaeus, 1761)'ya rastlanılmıştır. Çapak balıklarında Monogenea'dan Dactylogyrus sphyrna (Linstow, 1878) ve Dactylogyrus distinguendus (Nybelin, 1936), Digenea'dan Diplostomum spathaceum (Pallas, 1781), Hirudinea'dan Piscicola geometra (Linnaeus, 1761) ve Cestoda'dan, Ligula intestinalis plerocercoidi (Linnaeus, 1758), türlerine rastlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, done between August 2009 and July 2010, Endo and Ectoparasite of some fishes living in the Terkos lake were investigated. Those are, Tinca tinca L.1758, Scardinius erythrophthalmus L.1758 and Abramis brama L.1758. As a result of study, from Plathelminthes division Digenea, Monogenoidea, Cestoidea class and from Annelida division Hirudinea class, totally 11 parasites were found. During the research 165 Tinca tinca,166 Scardinius erythrophthalmus, and 161 Abramis brama with total number of 492 fishes were carefully inspected. As an outcome, among Tinca tinca that are encountered as an endoparasite from Cestoda were Ligula intestinalis plerocercoid (Linnaeus,1758), Cayophyllaeus laticeps (Pallas,1781), Bothriocephalus acheilognathi (Yamaguti,1934), Proteocephalus torulosus (Batsch,1786 ) and from Digenea was Asmphylodora tincae (Modeer,1790) and as an ectoparasite from Hirudinea was Piscicola geometra (Linnaeus,1758). Moreover, among Scardinius erythrophthalmus from Monogenea Dactylogyrus difformis (Wagener,1857), from Digenea Asymphylodora markesvitschi (Kulakowskaja,1947), Diplostomum spathaceum (Rudolphi,1819), from Cestoda Ligula intestinalis plerocercoid (L.1758) and from Hirudinea Piscicola geometra (L.1761) were encountered. Finally, among Abramis brama, from Monogenea Dactylogyrus sphyrna (Linstow 1878) and Dactylogyrus distinguendus (Nybelin,1936), from Digenea Dyplostomum spathelceum (Pallas,1781), from Hirudinea Piscicola geometra (Linnaeus, 1761) and from Cestoda Ligula intestinalis plerocercoid (Linnaeus.1758) types were came across.