Diamagnetik yapılar içine katkılanan paramagnetik örneklerin ESR parametrelerinin ölçülmesi
Changes in ESR parameters of paramagnetic samples are additived in diamagnetic structure are measured
- Tez No: 300840
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BİREY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada 60Co- ışınlarına tutulan Tetramethylthiuram Disulfide, 2-[(2-Iodophenyl)iminomethyl]phenol, 2-4fenazon, 2-{(Z)-[furan-2-ylmethyl]imino]methyl}-6-methoxyphenol, Ethan-1,2-disulfonsaure Dinatrium salz Dihydrate tek kristallerinin ESR spektrumları alınmıştır. Bu organik maddelerin kimyasal özellikleri göz önüne alınarak yapılan çalışmalarda, Tetramethylthiuram Disulfide tek kristallerinde 60Co- radyasyonunun oluşturduğu manyetik merkezin radikali olduğu tespit edilmiştir. Aşırı ince yapı sabitleri, , olarak bulunmuştur. 2-[(2- Iodophenyl)iminomethyl]phenol için spektroskopik yarılma faktörü g= 2,0036 olarak hesaplanmıştır. 2,4 Fenazon spektroskopik yarılma sabitleri , ve aşırı ince yapı etkileşme sabiti a =5G olarak bulunmuştur. 2-{(Z)-[furan-2-ylmethyl]imino]methyl}-6-methoxyphenol için , olarak hesaplanmıştır. Ethan-2,4-disulfonsaure Dinatrium salz Dihydrate kristalinde radikalin radikali olduğu tespit edilmiştir. Aşırı ince yapı sabitleri , olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, EPR spectrum of single crystals of Tetramethylthiuram Disulfide, 2-[(2-Iodophenyl ) iminomethyl] phenol, 2-4 fenazon, 2-{(Z)-[ furan?2?ylmethyl ] imino ] methyl}-6-methoxyphenol, Ethan-1,2-disulfonsaure Dinatrium salz Dihydrate. ESR parameters of the radicals were determined. Radicals formed by 60Co- radiation in these organic materials were investigated by considering their chemical properties. In the first compound, Tetramethylthiuram Disulfide radical was observed. The hyperfine coupling constants , were measured for radical. The spectroscopic splitting factor was found to be g=2,0036 for 2-[(2- Iodophenyl)iminomethyl] phenol. The spectroscopic splitting factors and hyperfine coupling parameters were measured to be , , a =5G for 2-4 Fenazon. The spectroscopic splitting factors were found as , for 2-{(Z)-[furan-2-ylmethyl] imino] methyl}-6-methoxyphenol. Ethan-2,4-disulfonsaure Dinatrium salz Dihydrate radical was found. The hyperfine coupling values were found as , for .