Ferrosenli fosfazen bileşiklerinin elektrokimyasal davranışları
Electrochemical behaviours of ferrocenyl phosphazene compounds
- Tez No: 300853
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEL KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu tez çalışmasında, ferrosenli fosfazen bileşiklerinin elektrokimyasal davranışları 0,1 M tetrabütilamonyumtetrafloroborat (TBATFB) içeren asetonitril ortamında Camsı Karbon (GC) elektrotta incelenmiştir. Dönüşümlü Voltametri (CV) deneyleri ile ferrosenlifozfazen bileşiklerinin elektrokimyasal davranışlarındaki değişmeler takip edilmiş ve bu bileşiklerin ne tür farklılıklar gösterdiği değerlendirilmiştir. Ferrosenlifosfazen bileşiklerinin elektrot reaksiyonu incelenmiştir. Sabit potansiyelli kulometri ( bulk elektroliz) tekniği kullanılarak aktarılan elektron sayısı hesaplanmıştır. Dönüşümlü Voltametri (CV) ve Kronoamperometri (CA) teknikleri kullanılarak difüzyon katsayısı değerleri hesaplanmıştır. Bileşiklerin adsorplanma özellikleri incelenmiş ve deney sonuçları elektrot reaksiyonunun adsorpsiyondan etkilenmediğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, electrochemical behaviours of Ferrocenylphosphazene compounds were investigated in 0,1M tetrabutylamoniumtetrafluoroborate (TBATFB) in acetonitrile media at Glassy Carbon (GC) electorode. The changes in the electrochemical behaviour of ferrocenylphosphazene compounds were followed by cyclic voltammetry and their differences were evaluated. The electrode reaction of Ferrocenylphosphazene compounds were investigated. The number of electrons transferred was calculated with Bulk electrolysis technique. By using Cyclic Voltammetry (CV) and chronoamperometry (CA) techniques, diffusion coefficient values were calculated. The adsorption properties of compounds were investigated and the experiment results showed that the electrode reaction was not affected from the adsorption.