Çok dişli ligantlar yardımı ile eser miktardaki Fe ve Co iyonlarının atomik absorpsiyon spektrometrik yöntemi ile tayini
Determination of trace Fe and Co ions with atomic absorption spectrophotometric method using multidentate ligands
  1. Tez No: 300854
  2. Yazar: TUTKU CEREN KARABULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ABDÜLKADİR AKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Çalışmada ilk basamak olarak Trensal olarak adlandırılan Schiff bazı sentezlendi. Bu Schiff bazının sıvı-sıvı ekstraksiyon metoduyla Fe(II) ve Co(II) iyonlarının zenginleştirilmesinde kullanılıp kullanılamayacağı araştırıldı. Bu amaçla belirli miktarda standart Fe(II) ve Co(II) iyonu içeren çözeltiler ayrı ayrı hazırlanarak, klorofomda çözünmüş Trensal çözeltisi ile sıvı-sıvı ekstraksiyon metodu uygulandı. Asit ile sıyırma işlemi uygulandıktan sonra, örnekler AAS ile tayin edildi. Kompleksleştirme süresi, kompleks oluşum pH'sı, Trensal çözeltisinin derişimi, sulu çözelti hacmi gibi değerler Fe geri kazanımı için belirlendi ve optimum koşullarda %95'in üzerinde geri kazanım değerleri gözlendi. Ancak, Co(II) iyon için geri kazanım gözlenmedi. Geliştirilen metot bazı su numunelerine uygulanılarak Fe(II) geri kazanım sonuçları incelendi.
Özet (Çeviri)
First step in this study, Schiff?s bases named trensal (tris-(2,2?,2??-salycilidene)-triamino-ethylamine) and sodium trensal were prepared. These Schiff bases were used fort he preconcentration of Fe(II) and Co(II) ions wth lqud-liquid extraction metod. For this purpose, aqueos solution containing Fe(II) and Co(II) ions spetately was mixed with trensal n chloroform. Then metal ions was removed from organic phase to acidic soltion by stripping and determineted with AAS. The preconcentration conditions such as pH, concentration of trensal, volume of aqueous phase and mix time were determineted. Under specified conditions for Fe(II) ions thr recovery is approximately 95 %, but there is no recovery for Co(II) ion. This devolopment was applied to some water samples and it yields satisfactory results for Fe(II).