Tetraarilazadipirometen ligand ve bordiflorür komplekslerinin sentezi
Synthesis of tetraarylazadipyrromethene ligands and their borondifluoride complexes
- Tez No: 300857
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA HAYVALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmada, çıkış maddeleri olan 1,3-diaril-2-propenon (kalkon) türevleri, asetofenon uygun ve aromatik aldehitlerin kondenzasyonundan sentezlendi. 1,3-diaril-2-propenona, nitrometanın Micheal katılması ile 4-nitro-1,3-diarilbutan-1-on elde edildi. Elde edilen bu çıkış maddelerinden, bazik ortamda azadipirometen ligandları sentezlendi. Sentezlenen ligandların bortriflorür eterat ile bordiflorür kompleksleri sentezlendi. Ayrıca azadipirometen halkasının 2- konumuna elektron salıcı ve elektron çekici gruplar bağlanarak simetrik ve ansimetrik aza-bodipy bileşikleri hazırlandı. Sentezlenen ligandlar ve komplekslerin yapıları; IR, UV, 1H-, 13C-, NMR ve MS spektrum verilerinden faydalanılarak aydınlatıldı.Bu tezin amacı, azadipirometen ligandlarının ve bordiflorür komplekslerinin 3-pozisyonundaki fenil halkasının sübstitent gruplarınının, bileşiklerin absorbsiyon dalga boyuna etkisini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
In this study, initially 1,3-diaryl-2-propenone (chalcone) was prepared by condensation of acetophenone with suitable aromatic aldehydes. 4-Nitro-1,3-diarylbutan-1-one was synthesized from Michael addition of nitromethane to 1,3-diaryl-2-propenone. Azadipyrromethene ligands were obtained from this product in basic medium. Boron difluoride complexes were prepared fromaddition of BF3OEt2 to azadipyrromethene ligands. Besides, symmetric and unsymmetric aza bodipy compounds were prepared with substitution of electron releasing and withdrawing groups on the 2-position of aza-dipyrromethene core. The structure of chalcone, 1,3-diaryl-2-propenone, azadipyrromethenes and their boron complexes have been determined using FTIR, UV, 1H-, 13C-, NMR and MS spectra data.The aim of this thesis is to investigate the effects of phenyl ring substituents at 3-position to absorption maxima of azadipyrromethenes and their boron trifluoride complexes.