Tetraarilazadipirometen bileşiklerinin metal komplekslerinin doğrusal olmayan optik özelliklerinin incelenmesi
Nonlinear optical properties of metal complexes of tetraarylazadipyrromethene compounds
  1. Tez No: 338052
  2. Yazar: ELİF AKHÜSEYİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİME GÜL YAĞLIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Bu tez çalışmasında, Ankara Üniversitesi Kimya Bölümü?nde sentezlenen tetraarilazadipirometen ana iskelet yapıya d orbitallerinde farklı sayılarda elektron bulunduran Co(II), Ni(II), Cu(II) ve Zn(II) metalleri ve farklı elektron salıcı özelliğe sahip 4-Metoksifenil, 4-Metilfenil ve 1-Naftil gruplarının bağlanmasıyla elde edilen kompleks bileşiklerin doğrusal olmayan optik özellikleri Z-Tarama deneyleri ve pompa-gözlem spektroskopisi deneyleri ile incelenmiştir. Sentezlenen serbest ligand ve metal kompleks bileşiklerinin doğrusal soğurma spektrumları alınmıştır. Elektron verici özelliği yüksek olan sübstitüe grubun iskelet yapının para pozisyonundaki fenil halkalarına bağlanması sonucunda soğurma spektrumunun kırmızıya kaydığı gözlenmiştir. 1-Naftil grubu 4-Metoksifenil ve 4-Metilfenil gruplarına göre daha uzun konjugasyona sahip olması nedeniyle elektron tutucu özelliği daha yüksektir. Bu nedenle naftil yan gruba sahip kompleks yapıların soğurma spektrumunun mavi bölgeye kaydığı görülmektedir. Ayrıca geçiş metallerinin serbest liganda bağlanmasıyla maksimum soğurma dalgaboylarına ek olarak kırmızı bölgeye kayan omuzlar görülmüştür. Bu omuzlar, ligandın ? orbitalleri ile geçiş metallerin d orbitalleri arasında yük transferine karşılık gelmektedir. Yapılan açık yarık Z- tarama deneyleri sonucunda bileşiklerin iki foton soğurma tesir kesitleri 1.55x?10?^15 W/m^2 şiddetinde Zn Metoksi kompleksi için 374 GM, Co Naftil kompleks yapısı için 365 GM olarak ölçülmüştür. Kompleks bileşiklerde yan grup ve metal farkına bağlı olarak ölçülen bu farklı değerlerin nedenini anlamak için pompa-gözlem deneyleri yapılmıştır. Yapılan pompa gözlem deneyleri sonucunda, d orbitalleri dolu olmayan metal komplekslerinde ve serbest ligantta ömrün, dolu d orbitallerine sahip Zn komplekslerinden daha az olduğu görülmüştür. Ayrıca naftil sübstitüenin konjugasyon uzunluğunun diğer yan gruplara göre fazla olması nedeniyle elektronları daha uzun süre üzerinde tutmasından dolayı bu bileşiklerde ömrün en uzun olduğu pompa-gözlem spektroskopisi deneyleri ile gözlemlenmiştir. Literatürde, tetraarilazadipirometen bileşikleri ile ilgili çok az sayıda çalışma bulunmaktadır. Tetraarilazadipirometen bileşiklerinin metal komplekslerinin doğrusal olmayan optik özelliklerinin ilk defa çalışılıyor olmasından dolayı, bu çalışmanın literatüre büyük katkısının olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the nonlinear optical properties of complex compounds obtained by binding Co(II), Ni(II), Cu(II) and Zn(II) metals containing different electron numbers in d orbitals and 4-Methoxyphenyl, 4-Methylphenyl and 1-Naphthyl groups having different electron-donating property to the azadipyrromethene framework which is synthesized in Ankara University Chemistry Department was investigated with Z-Scan experiments and pump-probe spectroscopy experiments. The linear absorption spectrum was taken for free ligands and their metal complex compounds. When the electron-donating group is at the para position of the phenyl rings attached to pyrrole in azadipyrromethene, slightly bathochromic shift is observed in the absorption spectra. The 1-Naphthyl group has more acceptor nature due to longer conjugation than 4-Methylphenyl and 4-Methoxyphenyl groups. Therefore, absorption spectra are hypsochromic shifted by the naphthyl groups binding to the azadipyrromethene framework. Also, the red shifted shoulders appear with binding of transition metals to the free azadipyrromethene. The red shifted shoulders correspond to charge transfer between ligand and d orbitals of metal. As a result of the open aperture Z-scan experiments, the two photon absorption cross section of compounds are 374 GM for 1d and 365 GM for was measured at the 1.55x?10?^15 W/m^2 intensity. The pump-probe spectroscopy was used in order to understand the reason behind the difference in values measured as a function of substitue and metal difference in the complex compounds As a result of pump-probe spectroscopy experiments, it was observed that the metal complexes which have unfilled d orbitals and free ligands have less lifetime than Zn metal complexes that have filled d orbitals. Because of longer conjugation length of naphthyl substitue compared to other substitues and since it holds the electron longer, the longest lifetime was observed for these compounds with pump-probe spectroscopy experiments. In the literature, there is few studies related to tetraarylazadipyrromethene compounds. It is thought to be a great contribution which will be provided to the literature, because of the fact that this dissertation is the first study in the literature for nonlinear optical properties of metal complexes of tetraarylazadipyrromethene compounds.