Kesirli türevler-integraller ve hipergeometrik fonksiyonlar
Fractional derivatives-integralls and hypergeometric functions
  1. Tez No: 300898
  2. Yazar: ERTUĞRUL ÜNLÜ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FATMA TAŞDELEN YEŞİLDAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır.Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır.İkinci bölümde, önbilgiler ve diğer bölümlerde kullanılacak olan bazı tanımlar, lemmalar ve teoremler verilmiştir.Üçüncü bölümde, iki değişkenli Appell hipergeometrik fonksiyonlarının bazı özellikleri ve birbirleri arasındaki ilişkiler incelenmiştir.Dördüncü bölümde kesirli türev operatörü yardımıyla Hipergeometrik fonksiyonlar için doğurucu fonskiyonlar elde edilmiştir.Beşinci bölümde ise kesirli türev operatörü yardımıyla çok değişkenli Jacobi polinomları için doğurucu fonksiyonlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters.The first chapter is devoted to the introduction.In the second chapter, preliminaries and some necessary definitions, lemmas and theorems taht will be needed for later use are given.In the third chapter, definitions of two variable Appell' s hypergeometric functions are given then, the properties of these hypergeometric functions and the relations between them are analysed.In the fourth chapter, by using fractional derivative operator, generating functions for hypergeometric functions are obtained.In the fifth chapter, by using the fractional derivative operator, generating functions for multivariable Jacobi polynomials are obtained.