Bazı nikotinik asit türevlerinin deneysel ve teorik yöntemler ile yapılarının aydınlatılması
Description of structures some nicotinic asid derivatives by experimental and theoretical methods
  1. Tez No: 300947
  2. Yazar: ELİF TECER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECMİ DEGE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu tez çalışmasında, bazı nikotinik asit türevlerini içeren üç adet kristal sentezlenerek kristal yapıları X ? ışınları kırınım tekniği ile belirlenirken, spektroskopik özellikleri IR, NMR ve UV teknikleri ile incelenmiştir.İncelenen kristaller Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kimya Bölümünde sentezlenmiş ve kırınım verileri Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fizik Bölümü Kristalografi Laboratuarındaki STOE IPDS?II difraktometresinde toplanmıştır.IR spektrumları, Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kimya Bölümünde bulunan Bruker Vertex 80V FT-IR spektrometresi ile, NMR spektrumları Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Bölümünde bulunan Bruker DPX-400 FT-NMR spektrometresi ve Ondokuz Mayıs Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümünde bulunan AC-200 Bruker FT-NMR spektrometresi ile, elektronik spektrumları ise Ondokuz Mayıs Üniversitesi Kimya Bölümünde bulunan Unicam UV2 marka UV/Vis spektrometresinde kaydedilmiştir.Moleküllerin kristal yapıları direkt yöntemler ile SHELXS97 programı kullanılarak belirlenmiştir. Atomik parametrelerin belirlenmesinde verilerin arıtılması, tam?matris en küçük kareler ve Fark?Fourier yöntemleri ile SHELXL97 programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir.Deneysel çalışma sonuçları ile teorik hesaplama sonuçlarını karşılaştırmak amacıyla Gaussian 03W ve GaussView 4.1.2 paket programları kullanılarak Hartree?Fock (HF) ve Yoğunluk Fonksiyoneli Teorisi (Density Functional Theory, DFT) yöntemleri ile moleküllerin moleküler geometrileri, titreşim frekansları (IR), kimyasal kayma değerleri (NMR), sınır moleküler orbitalleri (HOMO ve LUMO) hesaplatılmıştır. Teorik hesaplamalar için baz seti olarak 6-31G(d, p) seçilmiştir. Teorik ve deneysel sonuçlar karşılaştırıldığında, küçük farklılıklar bulunmakla birlikte genel olarak uyum içerisinde oldukları görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, three crystals containing some nicotinic acid derivatives have been synthesized and their crystal structures have been determined by X ? Ray diffraction technique, while the spectroscopic properties have been investigated by IR, NMR and UV techniques.All crystals investigated in this study were synthesized in the Chemistry Department at Ondokuz Mayis University, and the crystal data were collected on a STOE IPDS?II diffractometer in the Crystallography Laboratory of Physics Department at Ondokuz Mayis University.For the recording of IR spectra, a Bruker Vertex 80V FT-IR spectrometer in the Chemistry Department at Ondokuz Mayis University, NMR spectra were carried out using a Bruker DPX-400 FT-NMR spectrometer in the Chemistry Department at Ankara University and AC-200 Bruker FT-NMR spectrometer in the Chemistry Department at Ondokuz Mayis University, UV spectra, a Unicam UV2-UV/Vis spectrometer in the Chemistry Department at Ondokuz Mayis University.The crystal structures of the molecule were solved by SHELXS97 software using direct methods and the atomic parameters were refined by SHELXL97 software using full?matrix least?squares and difference?Fourier methods.With the aim of supporting the experimental results, the molecular geometries, IR and NMR spectra of the complexes have been determined theoretically by Hartree?Fock (HF) and Density Functional Theory (DFT) methods using Gaussian 03W and GaussView 4.1.2 softwares. The frontier molecular orbitals (HOMO and LUMO) have also been obtained computationally. The 6-31G (d, p) was chosen as basis set for the theoretical calculations. When the experimental and theoretical results are compared, it is seen that there is a good agreement between them.