Statik senkron kompanzatörün PID kontrolör ile kontrolü
The control of static synchronous compensatorwith PID controller
  1. Tez No: 300976
  2. Yazar: MUSTAFA KARATAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET SALİH MAMİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 139
Özet
Enerji iletim sistemlerinde kontrol edilebilirlik ve sistem kapasitesinin artırılması konuları günümüzde büyük önem kazanmıştır. İletim hatlarının kuruluş amacı, yük ile iletim merkezleri arasındaki bağlantıyı sağlayarak yükteki değişik etkenlere bağlı değişimlerin en ekonomik şekilde karşılanmasını sağlamaktır. Son yıllarda iletim hatlarındaki yüklenme büyük ölçüde artmakta ve bu artış halen devam etmektedir.Mevcut durumda kullandığımız iletim sistemlerinin çoğunda fiziksel sınırlamalar nedeniyle istenilen miktarda güç iletimi sağlanamamaktadır. Mevcut santrallerin daha verimli şekilde kullanılabilmesi için enerji iletim hatlarından daha fazla güç transfer edilmesi ve yeni santral ihtiyacının minimize edilmesi sağlanmalıdır. İletim sistemleri günümüzde mekanik veya elektromekanik kontrol elemanlarıyla kumanda edilmektedir. Esnek alternatif akım iletim sistemlerinden (Flexible AC Transmission Systems- FACTS) biri olan STATCOM, yüke paralel bağlanarak ve yapılan uygun denetimlerle güç sisteminde reaktif güç dengesini sağlamakta kullanılabilir. Böylece iletim hatlarının güç kapasitesi artırılmış olur.Bu çalışmada kompanzasyonla ilgili temel kavramlar incelenmiş, esnek alternatif akım iletim hatları, STATCOM ve PID kontrol üzerinde çalışılmıştır. Sonuç olarak çalışmamızda bir iletim hattında STATCOM' un PID kontrolör ile kontrolününün MATLAP/Simulink ortamında çalışması incelenerek, elde edilen sonuçlar özetlenmiştir.
Özet (Çeviri)
During the last decades, the controllability and improvement of system capacity have become more important in power transmission systems. Electric power transmission lines were initially built to link remote load centres and generating plants by meeting the changes in load due to various factors in the most economical way. In recent years, a large demand has been placed on the transmission network, and demands will continue to increase.In most of the existing transmission systems, a desired amount of power cannot be transferred due to some physical limitations. In order to exploit the existing power plants more efficiently, power capacity of transmission lines need to be increased. By this way, requirement of new power plants is minimized. In the past, mechanical or electromechanical control systems have been used. Nowadays, faster control methods have been improved. STATCOM, (FACTS-Flexible AC Transmission Systems), is connected parallel to the load to provide reactive power to balance the system. Thus, the power transmission line capacity is increased.In this thesis, the basic concepts related to compensation are examined, flexible alternating current transmission lines, STATCOM and PID control are studied. Control of STATCOM in a transmission system by PID controller is realized in MATLAP / Simulink environment and the results are summarized.