Pirofillitin seramik bünyelerde kullanım özelliklerinin araştırılması ve değerlendirilmesi
Determination of usage characteristics of phyrophyllite in ceramic bodies
- Tez No: 300979
 - Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖNAL
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
 - Yıl: 2011
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İnönü Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 131
Özet
Bu tezde pirofillit hammaddesinin fiziksel ve kimyasal özellikleri saptanmış, elde edilen veriler ile pirofillitin seramik hammaddesi olarak kullanılabilirliği araştırılmıştır. Deneysel çalışmalar ile üç adet reçete hazırlanmıştır. Pirofillit kullanılarak hazırlanan reçetelerin deneysel çalışmaları yapılmış, pirofillitin seramik bünyede kullanıma uygun olup olmadığı incelenmiştir. Yapılan deneysel çalışmalar sonucunda; pirofillit hammaddesinin hazırlanan döküm çamurlarında katkı olarak kullanılmasının mümkün olabileceği, yüksek silis içeriğinden dolayı pirofillitin, kuvarsa ve kimyasal bileşim bakımından benzer olduğu kaolene alternatif olabileceği görülmüştür.Pirofillitin; XRD, XRF, EDX analizleri, SEM mikrofotoğrafları, tane boyut dağılım analizi, kuru, pişme ve toplam küçülmeleri, yoğunluk ve su emme değerleri, porozite, basma deneyi, termal genleşme katsayısının belirlenmesi, BET Yüzey Alanı ve 800, 900, 1000, 1100°C' de fırın kullanımları yapılarak, yapısı ve karakterizasyonu incelenmiştir.Pirofillitin düşük maliyeti nedeniyle, seramikte kullanıldığında, maliyeti düşürülebileceği görülmüştür. Nispeten düşük olan sertliği nedeniyle, hammadde hazırlama sırasında, enerji ve zaman tasarrufu sağlayabileceği, pirofillitin kendine has beyaz pişme rengi ve yüksek sıcaklıklara dayanıklılığı özelliklerinden dolayı seramik sektöründe kullanımının mümkün olabileceği saptanmıştır.Pirofillit kullanılması ile döküm hızını dolayısıyla da üretim hızını önemli ölçüde artırmaktadır. Pirofillit bakımından zengin seramik malzemeler oldukça beyaz ve her türlü korrozif etkiye karşı oldukça dayanıklı oldukları için, nihai ürün kalitesi bakımından da pirofillit kullanım miktarının artırılması teknolojik açıdan önemli bir katma değer sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, physical and chemical properties of phyrophyllite raw material were determined and the usability of phyrophyllite as ceramic raw material was examined with the acquired data. With experimental studies, three formulations were prepared. Experimental studies of the formulations prepared by using of phyrophyllite, investigated whether phyrophyllite is an appropriate material to be used in ceramic body. Results showed that, phyrophyllite, as a raw material, may have use as an additive in preperation of ceramic mud pouring and may be an alternative of quartz with its high silica content and of kaolin in terms of its chemical content.Conducting XRD, XRF, EDX analysis, SEM microphotographs, grain size distribution analysis, dry, baking and total shrinkage, density and water absorption values, porosity, compression test, thermal expansion coefficient, BET Surface Area and usage in oven at 800, 900, 1000 and 1100 C° temperatures were utelized to characterize the phyrophyllite both structurally and functionally.Given the low cost of phyrophyllite, production of phyrophyllite containing ceramic may prove economical. Due to its comparatively low strength, it was determined that during raw material preparation phyrophyllite can be an provide energy and time saving product, due to its specific white baking color and high temperature resistance.With the use of speedy pouring phyrophyllite, the production speed of ceramic may increase significantly. Because ceramic materials high in phyrophyllite are extremly white and significantly resistant to every corrosive effects, increase of phyrophyllite usage in terms of final product quality may provide a significant added value.