Kalpain inhibitörü olan AK295'in sıçanlarda renal iskemi-reperfüzyon hasarında kaspaz 3'e olan etkisinin araştırılması
An investigation on the effects of the calpain inhibitor AK295 on caspase 3 in renal ischemia reperfusion damage in rats
- Tez No: 300980
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SONGÜL AYDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Kalpainler (Kalsiyumda aktive olan proteazlar) onarılamayacak derecede hasar görmüş hücrelerin hücre iskeletinin parçalanmasından sorumludur. Ayrıca kalpainlerin hücre iskeletinin şekillendirilmesinde ve subletal aksonal membran hasarını onarmayı kolaylaştırma gibi ek görevleri de vardır. Kalpainler, nekroz ve apoptoz gibi hücre ölümü ile sonuçlanan olaylarda kaspazlarla da ortak görevler yüklenebilirler. Son yıllarda yapılan deneysel çalışmalarda sıçan omurilik travma modellerinde kalpain inhibitörlerinin apoptozu yavaşlattığı veya durdurduğu, DNA fragmentasyon analizleri ile gösterilmiştir. Bu çalışmanın amacı, sıçanlarda oluşturulan deneysel böbrek iskemi-reperfüzyon modelinde bir kalpain inhibitörü olan AK295'i kaspaz-3 enzimi üzerindeki etkisini incelemektir.28 adet erkek Wistar albino sıçan rasgele seçimle 4 gruba ayrıldı (n=7). Grup I (Kontrol grubu), Grup II (İskemi ?reperfüzyon grubu), Grup III (İskemi ?reperfüzyon + AK295 grubu) ve Grup IV (İskemi ?reperfüzyon + DMSO grubu) olmak üzere 4 grup düzenlendi. Ksilazin (5 mg/kg) ve ketamin (75 mg/kg) anestezisi altında Grup I dışındaki sıçanlara sağ böbrek nefrektomisi uygulandı. Geri dönüşümlü genel anestezi altındaki sıçanlarda, 30 dakika total iskemi oluşturuldu. 24 saatlik reperfüzyon periyodu tamamlandıktan sonra yüksek doz anestezi uygulandı. Deney sonunda bütün gruplardan kan örnekleri (5cc) ve böbrek dokuları hızla alındı. Yaptığımız çalışmada böbrek dokularında aktif kaspaz 3 enzimi Western Blot tekniği ile bakıldı. Ayrıca serum kreatin ve üre değerleri, böbrek malondialdehit miktarı, hücresel antioksidan enzimler olan süperoksit dismutaz ve katalaz enzimlerindeki önemli değişiklikler araştırıldı.Çalışma sonunda kalpain inhibitörü AK295'in böbrek iskemi reperfüzyon hasarında apoptozu kısmen engelleyerek böbrek hasarına karşı koruyucu etki gösterdiği saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Calpains (Calcium activated proteases) are responsible for degradation of the cytoskeleton of the cells that are damaged irreparably. Calpains also have additional tasks such as facilitating the repair in forming the cytoskeleton and in sublethal axonal membrane damages. Calpains may take on common tasks with caspases in the cases such as necrosis and apoptosis that result in cell death. In the experimental studies done in recent years, it has been indicated by DNA fragmentation analyses that the calpain inhibitors slow down or stop apoptosis in the spinal cord trauma models in rats. Purpose of this study was to invastigate the effect of AK295, which is a calpain inhibitor, on caspase-3 enzyme via an experimental kidney ischemia-reperfusion model generated on rats.28 male Wistar Albino rats were divided into 4 randomgroups (n=7). These 4 groups were Group I (Control Group), Group II (Ischemia-reperfusion group), Group III (Ischemia-reperfusion + AK295 group), and Group IV (Ischemia-reperfusion + DMSO group). Right kidney nephrectomy under anesthesia of xylazine (5 mg/kg) and ketamine (75 mg/kg) was performed to the rats except for Group I. The rats under reversible general anesthesia underwent 30-minute total ischemia. At the end of the test, blood samples (5 cc) and kidney tissues were taken from all the groups rapidly. Caspase 3 enzyme activity was detected in the kidney tissues by Western-Blot technique. Serum creatine and urea values, amount of kidney malondialdehyde, and changes in the cellular antioxidant enzymes superoxide dismutase and catalase were also analyzed.As a result of the study, it was found that the calpain inhibitor AK295 partially inhibited apoptosis in kidney damage by ischemia-reperfusion, and had a protective effect against kidney damage.