Ultrasonik spray pyrolysis (USP) yöntemi ile ince/kalın MgB2 süperiletken filmlerin hazırlanması ve karakterizasyonu
Prepared and characterization of thin/thick superconducting MgB2 films by ultrasonic spray pyrolysis (USP) technique
  1. Tez No: 300995
  2. Yazar: KÜBRA ONAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP BALCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada nano boyutlu MgB2 tanecikleri Ultrasonik Sprey Piroliz (USP) tekniği kullanılarak üretilmiştir. Nano parçacıklar, taşıyıcı gaz olarak Argon kullanılarak Al2O3 altlıklar üzerine çökeltilmiştir ve böylece farklı kalınlıkta filmler elde edilmiştir. Bu filmlerin yapısal, elektriksel ve manyetik özellikleri XRD, SEM-EDX, R-T, M-T ve M-H ölçümleri ile gerçekleştirilmiştir. MgB2 filmlerin sonuçlarından iyi yapısal özellikler sergilediği görülmüştür. Filmlerin kritik sıcaklığı, Tc ? 38 K olarak bulunmuştur. Bütün filmlerde mükemmel manyetik davranışlar elde edilmiştir. Filmler, 106 Acm?2' nin üzerinde Bean formülü ile hesaplanan kritik akım yoğunluğu gösterdiler.
Özet (Çeviri)
In this study, the nano-sized MgB2 particles were fabricated using ultrasonic spray pyrolysis technique. The nano particles fabricated were deposited onto Al2O3 subtrates using argon as the carrier gas and films in different thicknesses were obtained. Structural, electrical and magnetic characterizations of the thin films obtained were carried out by XRD, SEM-EDX, R-T, M-T and M-H measurements. It was seen from the results that the MgB2 films showed good structural/microstructural properties. Critical transition point (Tc) of the films were found to be 38 K. Perfect magnetic behavior was obtained in all the films. Films showed critical current density, Jc, calculated by Bean?s formula, above 106 Acm-2.