N-heterosiklik karben katalizli aminasyon
N-heterocyclic carbene catalyzed amination
  1. Tez No: 300996
  2. Yazar: MURAT KALOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 130
Özet
Geçiş metalleri için N-heterosiklik karbenlerin ligant olarak kullanımı son yıllarda oldukça yaygın hale gelmiştir. Bu ligantlar ile sentezlenen kompleksler metatez, furan oluşumu, polimerizasyon, hidrosilasyon, hidrojenasyon ve eşleşme reaksiyonlarında oldukça iyi katalitik aktivite göstermektedir. Metal-NHC kompleksleri benzerleri olan metal-fosfin komplekslerine oranla daha kararlı ve kokusuzdur. Ayrıca çoğu kimyasal reaksiyonda 100 ile 1000 kat arasında daha fazla aktivite gösterdiği bilinmektedir. N-heterosiklik karbenler, benzerleri olan fosfin ligantlarından daha iyi kimyasal davranış sergilemeleri, kolay sentezlenebilir olmaları, toksit olmamaları ve fosfinlere alternatif olarak kullanılmaları gibi sebeplerden dolayı homojen kataliz kimyasına yenilik getirmiştir. Bu gibi özellikleri nedeniyle N-heterosiklik karbenler endüstriyel, kimyasal ve farmasötik gibi birçok farklı sahada uygulama alanı bulmuştur. Geçiş metal katalizli çapraz eşleşme reaksiyonları ile karbon-heteroatom bağ oluşumu son yıllarda ilgi çeken önemli konulardan biri olmuştur. Aromatik C-N bağlarının oluşumu özellikle farmasötik ve tarımsal kimyada ilgi çeken bileşiklerin sentezlenmesi için çok önemlidir. Bu amaçla tez kapsamında sübstitüye azolyum tuzları sentezlenmiş ve bu tuzların palladyum kompleksleri hazırlanmıştır. Hazırlanan bu karbenlerin C-N bağ oluşumu tepkimelerindeki katalitik aktiviteleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
N-heterocyclic carbenes as transition metals have attracted lots of attention in recent years, due to their catalitic activities in metathesis, furan formation, polimerization, hydrosilylation, hydrogenation and coupling reactions. Metal-NHC complexes were more stable than corresponding phospine analogues and odorless, as well as their catalitic activity in many chemical reactions is 100 to 1000 times higher than phospine analogues. N-Heterocyclic carbenes introduced the innovation of the chemistry of homogeneous catalysis due to the fact that they exhibit better chemical behaviour than the corresponding analogues. NHC complexes, unlike phospine analogues show improved chemical properties, easy preparation and are non toxic; thus they have found many applications in catalysis and synthetic chemistry. The carbon-heteroatom bond formation with transition metal catalyzed cross-coupling reactions has been one of the important issues of interest in recent years. The formation of aromatic C-N bonds is very important for the synthesis of interested compounds especially in pharmaceutical and agricultural chemistry. Therefore in this study, substituted azolium salts have been syhthesized and palladium complexes have been prepared for the investigation of their activities.