Fuzzy sayı dizilerinin cesàro yakınsaklığı ve cesàro çekirdeği üzerine
On the cesàro convergence and cesàro core of sequences of fuzzy numbers
- Tez No: 301019
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CELAL ÇAKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümü olan birinci bölüm, konu ile ilgili çalışmalara ayrılmıştır.İkinci bölümde; diğer bölümlerde yararlanılacak temel tanım, kavram veteoremler verilmiştir.Orjinal bölümlerin ilki olan üçüncü bölümde; bir fuzzy sayı dizisinin Cesàro yakınsaklığı ve$\lambda$-yakınsaklığı tanımlanmıştır. Cesàro yakınsaklık için Tauberianşartlar belirlenmiş ve Cesàro yakınsaklık ile $\lambda$-yakınsaklık arasındaki ilişki incelenmiştir.Dördüncü bölümde; istatistiksel yakınsak olan bir fuzzysayı dizisinin yakınsak olması için Tauberian şartlar belirlendiktensonra bir fuzzy sayı dizisinin istatistiksel Cesàro yakınsaklığı tanımlanarak bununlailgili Tauberian şartlar verilmiştir.Tezin son bölümü olan beşinci bölümde; bir fuzzy sayı dizisinin Cesàro çekirdeği tanımlanmış veCesàro çekirdek ile çekirdek arasındaki ilişki incelenmiştir.Dönüşüm dizisinin Cesàro çekirdeğini, dizinin çekirdeği içine taşıyan bir matris için şartlar belirlendi
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter which is the introduction of the thesis is devoted to the studies related to the topic.In the second chapter the basic definitions,concepts and theorems which will be useful in the next chapters have been given.In the third chapter which is the first of the original chapters, the definitions of the Cesàro and $\lambda$-convergenceof a sequence of fuzzy numbers have been given. Also; the Tauberianconditions for the Cesàro convergence have been determined andthe relation between the Cesàro and $\lambda$-convergence hasbeen investigated.In the fourth chapter after the determination of the Tauberianconditions for statistical convergence, the statistical Cesàroconvergence of a sequence of fuzzy numbers has been defined andalso the Tauberian conditions for this new concept have been proved.In the fifth chapter which is the final chapter of the thesis, the Cesàro core of asequence of fuzzy numbers has been defined and the relation beetween the Cesàro coreand the core has been investigated. Also; the conditions for a matrix to carry the Cesàro core of thetransformed sequence into the ordinary core of sequence have been determined.