Yaşlı hastalarda kolorektal kanser ve kolon poliplerinin tanısında tam kan belirteçlerinin değerlendirilmesi
Success of common blood count markers in the diagnosis of colorectal cancer and colon polyp in the elderly patient group
  1. Tez No: 653637
  2. Yazar: MELEK GONCA KARAKAYA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF İRFAN SOYKAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İç Hastalıkları, Internal diseases
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Yaşlı Hastalarda Kolorektal Kanser ve Kolon Poliplerinin Tanısında Tam Kan Belirteçlerinin Değerlendirilmesi Giriş ve Amaç: Geriatrik yaş grubunda kolorektal kanser (KRK) ve kolon polibi önemli bir morbidite ve mortalite nedenidir. Kolorektal kanserde tanı ve tarama amacı ile altın standart olarak kolonoskopik değerlendirme kullanılmaktadır. Bu çalışmada kolonoskopik değerlendirmenin yapılamadığı hastalarda tam kan belirteçlerinin KRK tanısındaki yeri araştırılmıştır. Yöntem: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Gastroenteroloji Bilim Dalı endoskopi ünitesinde 2012 ile 2019 tarihleri arasında yapılan endoskopik işlemler retrospektif olarak taranmıştır. Belirlenen dışlama ve dahil etme kriterleri sonucunda hastalar normal kolonoskopi, kolon polibi ve KRK grubu olarak 3 gruba ayrılmıştır. Bu gruplar arasındaki farklar istatistiksel olarak değerlendirilerek, anemisi olmayan hastalara ayrı alt grup analizi yapılmıştır. Anemisi olmayan KRK'li hastaların ayırımı için tam kan belirteçlerinin duyarlılık, özgünlük ve ayırım değerleri hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
Success of Common Blood Count Markers in the Diagnosis of Colorectal Cancer and Colon Polyp in the Elderly Patient Group Introduction and Objective: Colorecal cancer (CRC) and colon polyps are important causes of morbidity and mortality in the geriatric age group. Colonoscopic evaluation is used as the gold standard in CRC for diagnosis and screening purposes. In this study, the success of common blood count markers in the diagnosis of CRC was investigated in patients in whom colonoscopic evaluation could not be performed. Materials and Methods: The study was conducted by retrospectively scanning the endoscopic procedures performed between 2012 and 2019 in the Endoscopy Unit of Ankara University Faculty of Medicine, Department of Gastroenterology. As a result of the determined exclusion and inclusion criteria, the patients were divided into 3 groups as normal colonoscopy, colon polyp and CRC group. Differences between these groups were evaluated statistically. In addition, a separate subgroup analysis was performed for patients without presenting anemia. For the differentiation of patients with CRC without anemia; sensitivity, specificity and cut-off values of common blood count markers were calculated.