Hatay bölges?nde aktarlarda satılan bazı baharatların kalite özelliklerinin incelenmesi
Determination quality properties of some herbs from Hatay region
  1. Tez No: 301072
  2. Yazar: TUĞBA ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞANA SUNGUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Türkiye'nin çok zengin baharat çeşitliliği bulunmakta ve bu baharatlar yaygın biçimde tüketilmektedir. Farklı bölgelerin sahip oldukları bitki orijini ve çevresel faktörler yetiştirilen baharatların kalitesini etkilemektedir. Baharatların temel bileşenleri su, lipitler, karbonhidratlar, azotlu maddeler, glikozitler, alkoloidler, tanenler, organik asitler, vitaminler ve enzimlerdir. Baharatların üretildiği ve satışa sunulduğu yer, saklama koşulları baharatın özelliklerine etki etmektedir. Bu çalışmada, Hatay genelinden toplanan 45 baharat numunesinin ağır metal, afla toksin, nem, sabit yağ, uçucu yağ, kül miktarlarına bakılmıştır. Ağır metal ve mineral içerikleri indüktif çiftleşmiş atomik optik emisyon spektroskopisi (ICP-AES) ile, sabit yağ ve uçucu yağ içerikleri GC-MS ile, afla toksin miktarı HPLC ile, nem miktarı etüvde, kül miktarı ise kül fırınında bakılmıştır.
Özet (Çeviri)
Herbs are comsumed very common in Turkey and the herb variety is very rich. The different regions have a different origin and different quality properties. Herbs consist of water, carbohydrite, alkoloids, lipids, nitrogene compounds, glycozide, tanens, organic acids, vitamins, and enzymies. Herbs quality properties effected by the produce place, selling stores conditions. In this study, heavy metals, aflatxin, humidty, fat, essentail oil, ash of total 45 herbs samples were analysed. Ağır metal ve mineral içerikleri İndüktif çiftleşmiş atomik optik emisyon spektroskopisi (ICP-AES) ile, sabit yağ ve uçucu yağ içerikleri GC-MS ile, aflatoksin miktarı HPLC ile ,nem miktarı etüvde, kül miktarı ise kül fırınında bakılmıştır.