Diz rehabilitasyonunda izokinetik egzersiz tedavisi ile alınan sonuçlar
- Tez No: 30109
- Danışmanlar: PROF. DR. TUNÇ ALP KALYON
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
- 58 - ÖZET Bu çalışma Gülhane Askeri Tıp Akademisi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı ve Spor Hekimliği Bilim Dalma çeşitli diz problemleri ile başvuran 59 hasta üzerinde yapıl mıştır. Hastalardan 3D ' u Cybex II izokinetik cihazı ile test edilip, yine aynı cihazda 15 gün süre ile tedavi edilmişler ve tekrar test edilmişlerdir. 29 hasta ise Cybex II izokinetik cihazı ile test edilip 15 günlük 1G maksimum tekrarlarına uygun kum torbası ile egzersiz tedavisine alınmıştır. Tedavi sonunda tekrar test yapılmıştır. Her iki tedavi grubunda da : Peak Tork TAE Toplam iş Güç incelenmiştir. istatistiksel verilere göre PRE sadece düşük hızda Tork değerini yükseltmiş, izokinetik sistemle yapılan tedavide 3 değişik hızda da olumlu gelişmeler gözlenmiştir. Sonuç olarak izokinetik egzersizlerin tedavi yönünden çok yararlı olduğu ve rehabilitasyon programlarında önemli avantajlar sağlıyacağı kanısına varılmıştır.
Özet (Çeviri)
- 59 - SUMMARY This study was made in 59 patients with knee disorders referred to Physical Medicine and Sports Medicine departments of Gulhane Military Medical Academy. 3D patients were evaluated by Cybex II isokinetic system and then treated by the same system for a period of 15 session. Following this procedure, patients were reevaluated. 29 patients, on the other hand, were treated by IG-repetition sand bags for 15 sessions. Before and following the therapeutic procedure, patients were evaluated by Cybex II isokinetic system. In both groups, following parameters were investigated: Peak Torque Torque Acceleration Energy (TAE) Total work Power By statistical analysis,results' showed a significant increase only in low-speed Torque value by PRE therapy while all parameters were markedly improved by isokinetic exercise therapy. In conclusion it is suggested that isokinetic exercise systems are of many therapeutic benefits and have important advantages in the rehabilitation programmes.