Kapıdağ yarımadası yaban hayatı koruma alanı memeli (Mammalia) faunası
The mammal (Mammalia) fauna of Kapidag peninsula wildlife preserve
- Tez No: 178194
- Danışmanlar: PROF.DR. ERDAL SELMİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Orman Entomolojisi ve Koruma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
Kapıdag Yarımadası Yaban Hayatı Koruma Alanı memeli (Mammalia) faunasına yönelik detaylı çalısmalar sayıca az ve yetersizdir. Mevcut literatürü Osborn (1965a), Steiner ve Gaisler (1994), Karatas ve Sözen (2004) ile Yigit ve dig., (2006a)'nin yapmıs oldugu çalısmalar olusturmaktadır. Bu çalısmalarda da sadece 7'si Chiroptera 1'ide Rodentia olmak üzere 8 tür tespit edilmistir. Bu boslugun kapatılması amacıyla `Kapıdag Yarımadası Yaban Hayatı Koruma Alanı Memeli (Mammalia) Faunası' adlı bu arastırma ortaya konulmustur. 2001-2007 yıllarını kapsayan arastırma sonucunda 6 takıma mensup 33 tür bulunmustur. Tespit edilen türler sistematik olarak asagıda verilmistir. INSECTIVORA Familya ERINACEIDAE Fischer, 1817 Altfamilya ERINACEINAE Fischer, 1817 Erinaceus concolor Martin, 1838 Familya SORICIDAE Fischer, 1817 Altfamilya SORICINAE Fischer, 1817 Sorex satunini Ognev, 1922 Altfamilya CROCIDURINAE Milne-Edwards, 1872 Crocidura leucodon (Hermann, 1780) Crocidura suaveolens (Pallas, 1811) Familya TALPIDAE Fischer, 1817 Altfamilya TALPINAE Fischer, 1817 Talpa levantis Thomas, 1906 CHIROPTERA Familya RHINOLOPHIDAE Gray, 1825 Altfamilya RHINOLOPHINAE Gray, 1825 Rhinolophus ferrumequinum (Schreber, 1774) Rhinolophus hipposideros (Bechstein, 1800) Rhinolophus euryale Blasius, 1853 Rhinolophus mehelyi Matschie, 1901 Familya VESPERTILIONIDAE Gray, 1821 Altfamilya Vespertilioninae Gray, 1821 Pipistrellus pipistrellus (Schreber, 1774) Myotis emarginatus (Geoffroy, 1806) Myotis blythii (Tomes, 1857) Myotis capaccinii (Bonaparte, 1857) Altfamilya MINIOPTERINAE Dobson, 1875 Miniopterus schreibersi (Kuhl, 1819) LAGOMORPHA Familya LEPORIDAE Fischer, 1817 Altfamilya LEPORINAE Fischer, 1817 Lepus europaeus Pallas, 1778 RODENTIA Familya SCIURIDAE Hemprich, 1820 Altfamilya SCIURINAE Hemprich, 1820 Sciurus anomalus Gueldenstaedt, 1785 Familya MURIDAE Illiger, 1815 Altfamilya ARVICOLINAE Gray, 1821 Microtus subterraneus (de Sélys Longchamps, 1836) Altfamilya MURINAE Illiger, 1815 Apodemus flavicollis (Melchior, 1834) Rattus rattus (Linnaeus, 1758) Mus domesticus Rutty, 1772 Mus macedonicus Petrov and Ruzic, 1983 Familya GLIRIDAE Thomas, 1897 Altfamilya GLIRINAE Thomas, 1897 Glis glis (Linnaeus, 1766) Altfamilya LEITHIINAE Lydekker, 1896 Dryomys nitedula (Pallas, 1779) CARNIVORA Familya CANIDAE Fischer, 1817 Altfamilya CANINAE Fischer, 1817 Canis aureus Linnaeus, 1758 Vulpes vulpes (Linnaeus, 1758) Familya MUSTELIDAE Fischer, 1817 Altfamilya MUSTELINAE Fischer, 1817 Mustela nivalis Linnaeus, 1766 Martes foina (Erxleben, 1777) Altfamilya MELINAE Bonaparte, 1838 Meles meles (Linnaeus, 1758) Familya FELIDAE Fischer, 1817 Altfamilya FELINAE Fischer, 1817 Lynx lynx (Linnaeus, 1758) Felis silvestris Schreber, 1777 ARTIODACTYLA Familya SUIDAE Gray, 1821 Altfamilya SUINAE Gray, 1821 Sus scrofa Linnaeus, 1758 Familya CERVIDAE Goldfuss, 1820 Altfamilya CERVINAE Goldfuss, 1820 Cervus elaphus Linnaeus, 1758 Altfamilya ODOCOILEINAE Pocock, 1923 Capreolus capreolus (Linnaeus, 1758) 2001- 2007 yıllarını kapsayan bu arastırma sonucunda 6 takıma mensup 26 tür arastırma alanında ilk kez tespit edilmistir. Bunlar; Insectivora takımına dahil Erinaceus concolor Martin, 1838, Sorex satunini Ognev, 1922, Crocidura leucodon (Hermann, 1780), C. suaveolens (Pallas, 1811), Talpa levantis Thomas, 1906, Chiroptera takımına dahil Rhinolophus hipposideros (Bechstein, 1800) ile Pipistrellus pipistrellus (Schreber, 1774), Lagomorpha takımına dahil Lepus europaeus Pallas, 1778, Rodentia takımına dahil Sciurus anomalus Gueldenstaedt, 1785, Microtus subterraneus (de Sélys Longchamps, 1836), Apodemus flavicollis (Melchior, 1834), Rattus rattus (Linnaeus, 1758), Mus domesticus Rutty, 1772, M. macedonicus Petrov and Ruzic, 1983, Glis glis (Linnaeus, 1766), Dryomys nitedula (Pallas, 1779), Carnivora takımına dahil Canis aureus Linnaeus, 1758, Vulpes vulpes (Linnaeus, 1758), Mustela nivalis Linnaeus, 1766, Martes foina (Erxleben, 1777), Meles meles (Linnaeus, 1758), Lynx lynx (Linnaeus, 1758), Felis silvestris Schreber, 1777, Artiodactyla takımına dahil, Sus scrofa Linnaeus, 1758, Cervus elaphus Linnaeus, 1758, Capreolus capreolus (Linnaeus, 1758)'dir. Kry?tufek ve Vohralik (2001, 2005), Yigit ve dig. (2006a), Sorex satunini Ognev, 1922 ve Glis glis (Linnaeus, 1766)'in Anadolu'daki yayılısını vermektedir. Yaptıgımız çalısmalar sonucu arastırma alanımız, bu iki tür için Anadolu'daki yayılıslarının en batı noktası oldugunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
The number of studies on mammals of Kapidag Peninsula Wildlife Preserve is insufficent. The literature on the subject is formed mainly by Osborn (1965a), Steiner and Gaisler (1994), Karatas and Sözen (2004) ile Yigit et al., (2006a). These autors recorded only 8 species including 7 species from Chiroptera, 1 species from Rodentia. This study titled `The Mammal (Mammalia) Fauna of Kapidag Peninsula Wildlife Preserve? is carried out in order to determine the wild fauna of this site. During the period 2001-2007 33 species from 6 orders were determined. The systematic list of these species is given below: INSECTIVORA ORDER Family ERINACEIDAE Fischer, 1817 Subfamily ERINACEINAE Fischer, 1817 Erinaceus concolor Martin, 1838 Family SORICIDAE Fischer, 1817 Subfamily SORICINAE Fischer, 1817 Sorex satunini Ognev, 1922 Subfamily CROCIDURINAE Milne-Edwards, 1872 Crocidura leucodon (Hermann, 1780) Crocidura suaveolens (Pallas, 1811) Family TALPIDAE Fischer, 1817 Subfamily TALPINAE Fischer, 1817 Talpa levantis Thomas, 1906 CHIROPTERA ORDER Family RHINOLOPHIDAE Gray, 1825 Subfamily RHINOLOPHINAE Gray, 1825 Rhinolophus ferrumequinum (Schreber, 1774) Rhinolophus hipposideros (Bechstein, 1800) Rhinolophus euryale Blasius, 1853 Rhinolophus mehelyi Matschie, 1901 Family VESPERTILIONIDAE Gray, 1821 Subfamily Vespertilioninae Gray, 1821 Pipistrellus pipistrellus (Schreber, 1774) Myotis emarginatus (Geoffroy, 1806) Myotis blythii (Tomes, 1857) Myotis capaccinii (Bonaparte, 1857) Subfamily MINIOPTERINAE Dobson, 1875 Miniopterus schreibersi (Kuhl, 1819) LAGOMORPHA ORDER Family LEPORIDAE Fischer, 1817 Subfamily LEPORINAE Fischer, 1817 Lepus europaeus Pallas, 1778 RODENTIA ORDER Family SCIURIDAE Hemprich, 1820 Subfamily SCIURINAE Hemprich, 1820 Sciurus anomalus Gueldenstaedt, 1785 Family MURIDAE Illiger, 1815 Subfamily ARVICOLINAE Gray, 1821 Microtus subterraneus (de Sélys Longchamps, 1836) Subfamily MURINAE Illiger, 1815 Apodemus flavicollis (Melchior, 1834) Rattus rattus (Linnaeus, 1758) Mus domesticus Rutty, 1772 Mus macedonicus Petrov and Ruzic, 1983 Family GLIRIDAE Thomas, 1897 Subfamily GLIRINAE Thomas, 1897 Glis glis (Linnaeus, 1766) Subfamily LEITHIINAE Lydekker, 1896 Dryomys nitedula (Pallas, 1779) CARNIVORA ORDER Family CANIDAE Fischer, 1817 Subfamily CANINAE Fischer, 1817 Canis aureus Linnaeus, 1758 Vulpes vulpes (Linnaeus, 1758) Family MUSTELIDAE Fischer, 1817 Subfamily MUSTELINAE Fischer, 1817 Mustela nivalis Linnaeus, 1766 Martes foina (Erxleben, 1777) Subfamily MELINAE Bonaparte, 1838 Meles meles (Linnaeus, 1758) Family FELIDAE Fischer, 1817 Subfamily FELINAE Fischer, 1817 Lynx lynx (Linnaeus, 1758) Felis silvestris Schreber, 1777 ARTIODACTYLA ORDER Family SUIDAE Gray, 1821 Subfamily SUINAE Gray, 1821 Sus scrofa Linnaeus, 1758 Family CERVIDAE Goldfuss, 1820 Subfamily CERVINAE Goldfuss, 1820 Cervus elaphus Linnaeus, 1758 Subfamily ODOCOILEINAE Pocock, 1923 Capreolus capreolus (Linnaeus, 1758) 26 species from 6 orders are recorded for the first time by this study in Kapidag Peninsula. These include, Erinaceus concolor Martin, 1838, Sorex satunini Ognev, 1922, Crocidura leucodon (Hermann, 1780), C. suaveolens (Pallas, 1811), Talpa levantis Thomas, 1906 from Insectivora order, Lepus europaeus Pallas, 1778, from Lagomorpha order, Rhinolophus hipposideros (Bechstein, 1800) ile Pipistrellus pipistrellus (Schreber, 1774) from Chiroptera order, Sciurus anomalus Gueldenstaedt, 1785, Microtus subterraneus (de Sélys Longchamps, 1836), Apodemus flavicollis (Melchior, 1834), Rattus rattus (Linnaeus, 1758), Mus domesticus Rutty, 1772, M. macedonicus Petrov and Ruzic, 1983, Glis glis (Linnaeus, 1766), Dryomys nitedula (Pallas, 1779), from Rodentia order, Canis aureus Linnaeus, 1758, Vulpes vulpes (Linnaeus, 1758), Mustela nivalis Linnaeus, 1766, Martes foina (Erxleben, 1777), Meles meles (Linnaeus, 1758), Lynx lynx (Linnaeus, 1758), Felis silvestris Schreber, 1777 from Carnivora order. Sus scrofa Linnaeus, 1758, Cervus elaphus Linnaeus, 1758, Capreolus capreolus (Linnaeus, 1758) from Artiodactyla order. Distribution of Sorex satunini Ognev, 1922 and Glis glis (Linnaeus, 1766) were given by Kry?tufek and Vohralik (2001, 2005), and Yigit et al. (2006a). According to our observations, our study site represent the western limit of the two species in Anatolia.