Hasat sonrası ısıl işlem ve depolama süresi uygulamalarının patates yumrusunun kalitesi ve fiziko-mekanik özelliklerine etkileri
The effects of heat processing and storage periods treatments in post harvesting on potato tuber quality and physico-mechanical properties
  1. Tez No: 301109
  2. Yazar: SEMİH KESİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. EBUBEKİR ALTUNTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu çalışmada, hasat sonrası ısıl işlem sıcaklığı ve süreleri ile depolama süresi uygulamalarının Marabel patates çeşidine ait yumruların kalite ve fiziko-mekanik özelliklerine etkileri incelenmiştir. Denemeler üç farklı ısıl işlem sıcaklığında 45 gün ve 90 gün depolama süresinde yürütülmüştür. Hasat sonrası ısıl işlem sıcaklığı ve ısıl işlem süreleri ile depolama süresi uygulamaları için patates örneklerinin fiziksel özellikleri olarak, boyutlar, geometrik ortalama çap, küresellik, yüzey alanı, hacim, ağırlık kaybı ve hacim ağırlıkları belirlenmiştir. Patates örneklerinin mekanik özellikleri için, X (uzunluk) ve Y (genişlik) eksenleri boyunca penetrasyon (delme) kuvveti, (1 mm/s yükleme hızında) belirlenmiştir. Kimyasal özelliklerden pH, toplam asitlik, suda çözünen kuru madde, su içeriği ve kuru madde oranları farklı ısıl işlem sıcaklıkları (55?C; 57,5?C; 60?C) ve depolama süreleri (45 ve 90 gün) için incelenmiştir. Deneme sonucunda, farklı ısıl işlem sıcaklığı ve depolama süreleri uygulamaları patateslerin fiziko-mekanik özellikleri ile yumru kalitesi üzerine etkili olmuştur. Sonuç olarak, 55?C ısıl işlem sıcaklığında 0 dakika ısıl işlem süresi ile 45 gün depolama patatesin fiziksel, mekanik ve kimyasal özellikleri açısından; daha yüksek ısıl işlem sıcaklıkları ve süreleri ile 90 gün depolama süresine göre daha iyi sonuç vermiştir. Isıl işlem sıcaklığı ve süreleri ile depolama süreleri açısından patatesin mekanik delme kuvvetleri, X ekseninde, Y eksenine göre daha yüksek değerler vermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of heat processing temperature-heat time and storage periods treatments in post harvesting on potato tuber quality and physico-mechanical properties were investigated. Trials of three different heat treatment temperatures and 45 and 90 days storage time, were conducted. Physical properties such as size dimension, geometric mean diameter, sphericity, surface area, volume, weigth lose and true density for heat processing and storage treatments of potatoes were determined. For potato mechanical properties, the puncture axes; X (length) and Y (width) and the puncture speed (1 mm/s) upload were used and puncture force was determined. Chemical properties such as pH, total acidity, total soluble solid content, moisture content, dry matter of potatoes along the different heat processing treatments (55?C, 57.5?C, 60?C) and storage time (45 and 90 days) were evaluated. And also the colour characteristics of skin and flesh potatoes were determined. In this experiment, the different of heat processing temperature time and storage periods affected the physico-mechanical and tuber quality of postharvest potatoes. In conclusion, 55?C heat processing temperature and 0 minute heat processing time for 45 days storaged potato given better results than the higher processing temperature and time for 90 days storage period. Puncture force was higher along X axis than Y axis for heat processing and storage period treatments.