Bitlis ili Narlıdere yöresi narlarının (Punica granatum L.) seleksiyon yoluyla ıslahı
Selection of the pomegranate (Punica granatum L.) population grown in Bitlis Narlidere region
  1. Tez No: 301110
  2. Yazar: VOLKAN OKATAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR AKÇA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 62
Özet
2011?2011 yılları arasında Bitlisin Narlıdere Köyü'nde yürütülen bu çalışmada, yörenin üstün nitelikli ve yüksek verimli nar tiplerinin pomolojik, morfolojik ve kimyasal özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Araştırma yerinin tercih edilmesinin sebebi nar yetiştiriciliğinin araştırmanın yapıldığı bölgedeki köylerin büyük çoğunluğunun geçim kaynağı olması ve bu bölgede konuyla ilgili daha önce çalışma yapılmamış olmasıdır. Yörede seleksiyon kriterleri doğrultusunda 50 nar tipi belirlenmiş ve bunlardan 17 tipten örnek alınmıştır. Ümitvar olarak seçilen tiplerde ortalama meyve ağırlığı 99.77?515.97 g arasında, meyve boyu 51.03 ? 90.99 mm arasında saptanmıştır.Seçilen ümitvar tiplerde SÇKM % 5.96-9.13 değerleri arasında, titre edilebilir asit miktarı % 0.07-1.06 değerleri arasında ve meyve suyunun pH'sı ise 2.71-4.36 arasında saptanmıştır.Seçilen tiplerde meyve suyu randımanı 6 tipte % 35.41-37.77 arasında, 7 tipte % 38.50-39.56 ve 4 tipte ise % 41.00-47.32 olarak saptanmış ve incelenen genotiplerin hepsi hem sofralık hem de sanayide kullanıma uygun olduğu tespit edilmiştir.Yapılan ölçüm ve analizler sonucunda elde edilen veriler ile ülkemizde yetiştiriciliği yapılan belli başlı nar çeşitlerinin özelliklerine benzer sonuçlar vermiş ve ümitvar olarak kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study was to select and determine high quality and high total yield promising pomegranate accessions in terms of pomalogical and chemical characteristics. The study was conducted in Narlidere village of Bitlis province between 2010-2011.Pomegranate is considered is a main crop in this area and there was no selection study conducted in this region. Fifty pomegranate was selected from the region and fruit samples were collected from 17 promissing types.The average fruit weight was 99.77?515.97 g and the average fruit length was 51.03 ? 90.99 mm in selected promissing types. Total soluble content of selected types ranged between 5.96-9.13 %, titratable acidity 0.07-1.06 % and pH 2.71-4.36.The juice efficiency of selected pomegranate was 35.41-37.77 % within 6 types 38.50-39.56 % within 7 types and 41.00-47.32 % within 4 types. All the selected pomegranates were may considered as both fresh market and processing types.As a result, when compare to main pomegranate cultivars in Turkey our selected promising types were considered comparable and have potential for future use.