Nedeni bilinmeyen düşüklerde klamidyal enfeksiyonların araştırılması
Investigation of chlamydial infections in the etiology of abortions with unknown cause
- Tez No: 301164
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAGIP ATAKAN AL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Amaç. Çalışmanın amacı, düşük yapan veya kaçınılmaz düşük tanısı ile başvuran gebeler ile, normal gebelerdeki klamidya IgM ve IgG antikor prevalansını karşılaştırmaktır.Materyal ve metod. Bu çalışma Atatürk üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine Temmuz 2009 ile Temmuz 2011 tarihleri arasında başvuran yeni düşük yapmış veya kaçınılmaz düşük tanısı ile başvuran altmış gebe ile normal altmış gebe üzerinde yürütüldü. Çalışma grubuna 18-40 yaş arası, gebelik yaşı 20 haftadan küçük, yeni düşük yapmış gebelerle kaçınılmaz düşük tanısı konmuş gebeler ardışık olarak dahil edildiler. Kontrol grubuna ise çalışma grubuna +/- 1 hafta olacak şekilde bire bir eşleştirilen, 18-40 yaş arası ek problemi olmayan gebe kadınlar alındı. Anembriyonik gebelikler, indüklenmiş düşükler, habitual abortus öyküsü olanlar, düşüğe yatkın myometrial hastalığı olanlar (uterus anomalileri, servikal yetmezlik) araştırmaya dahil edilmediler. Kontrol grubunu oluşturan gebeler doğuma kadar takip edildiler. Araştırmaya dahil olan tüm hastalardan kan alınarak ELISA yöntemi ile serumda Chlamydia trachomatis IgG ve IgM antikorlarının varlığı araştırıldı. Her iki gruptaki hastalarda, yaş, gravida, parite ve ultrason bulguları, vajinal semptomlar, pelvik inflamatuvar hastalık ve infertilite öyküsü, kontrasepsiyon yöntemleri kullanıp kullanmadıkları, daha önceki gebeliklerde preterm eylem ve abortus öyküleri sorgulandı.Bulgular. Çalışma grubunda klamidya IgM antikor pozitifliği (6[%10] ), kontrol grubunu oluşturan normal gebelerden (0[%0]) daha yüksek oranda saptanmıştır (p=0,01). Klamidya IgG antikor sıklığı iki grup arasında farklı değildir (çalışma grubu (4[%6,7], kontrol grubu (6[%10]), p=0,5). İnfertil hasta grubunda klamidya IgG antikor prevelansı daha yüksek saptandı (4[%23]) (p=0.01). Bu farklılık kontrol grubundaki infertil hasta populasyonundan kaynaklanmaktadır.Sonuç. Düşük olgularının en azından bir kısmı akut klamidyal enfeksiyonlardan kaynaklanıyor olabilir.
Özet (Çeviri)
Subjective. The aim of the study was to compare the prevalence of IgM and IgG antibodies between pregnants who aborted or who had an inevitable abortion and normal pregnants.Material and methods. The study was carried out on pregnants who had an abortion or diagnosed as inevitable abortion and who had normal pregnancy at Atatürk University Faculty of Medicine Maternity Clinic between July 2009 and July 2011. Pregnants aged 18-40 years old who has a gestational aged less 20 weeks and had an inevitable abortion were recruited consecutively to study group. For each patient recruited to study group, a healty pregnant women aged 18-40 years old who were matched with gestational age ± 1 week recruited to study. Anembriyonic pregnancies, induced abortions, those with a history of habitual abortion and with a myometrial disease that is vulnerable to abortion (shuch as uterin abnormalities, cervical failure) were not included in the study. Sixty patients were recruited for each group. The control group was followed up until delivery. A blood sample were taken from all participiants and Chlamydia trachomatis IgG and IgM antibodies in the serum was examined in both groups by ELISA. Age, gravity, parity, ultrasound findings, vaginal symptoms, contraceptive history and history of pelvic inflammatory disease, infertility, preterm delivery, and abortion were recorded in the patients in both groups.Results. We found that prevelance of Chlamydia trachomatis Ig M antibodies was higher in study group (6[%10]), than control group (0[%0]) (p=0,01). The prevelance of Chlamydia trachomatis IgG antibodies were not different between groups (study group (4[%6,7], control group (6[%10]), p=0,5). The prevalence of chlamydia IgG antibody was found to be higher in the infertile patient group (4[%23]) (p=0.01). The difference was caused by higher prevelance of the Chlamydia IgG antibodies in infertile patient population in the control group. Conclusion. Acut chlamydial infections may cause abortion.