Preeklamptik gebelerde ısı şok protein 70 (Heat shock protein 70) düzeylerinin incelenmesi
The analyse of heat shock protein 70 levels in preeclamptic pregnancies
  1. Tez No: 301165
  2. Yazar: ALPARSLAN PULUR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜNYAMİN BÖREKÇİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
AMAÇ: Preeklampsi patofizyolojisi tam olarak aydınlatılamamış olup kısmen endotel hücre aktivasyonu ve hasarının sebep olduğu endotelial fonksiyonlardaki değişiklikler; buna bağlı inflamatuar olaylar ve oksidatif stres ile açıklanabilir. Isı şok protein 70 (HSP70) vücutta inflamatuar olaylarda ve hücrelerin strese karşı korunmasında etkili bir moleküldür. Bu çalışmada hafif preeklamptik hastalar, şiddetli preeklamptik hastalar ve normotansif gebelerden seçilmiş kontrol grubunda, serum HSP70 konsantrasyonlarının farklı olup olmadığının araştırılması amaçlanmıştır.MATERYAL VE METOD: Çalışmamızda Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniğine başvuran 18-45 yaş arası, 20. gestasyonel haftanın üzerindeki monofetüs gebeliğe sahip 30 hafif preeklamptik, 30 şiddetli preeklamptik hasta ile kontrol amaçlı seçilen poliklinikte takip edilmekte olan 30 normotansif sağlıklı gebe, randomize prospektif olarak incelendi. Serum HSP70 konsantrasyonları ELISA yöntemi ile ölçüldü.BULGULAR: Çalışma sonuçları incelendiğinde; hafif preeklamptik hastaların HSP70 değerleri: 0,634ng/ml ± 0,30; şiddetli preeklamptik hastalarda 0,881ng/ml ± 0,37; kontrol grubunda ise 0,619ng/ml ± 0,27 olarak saptandı. Şiddetli preeklamptik grubun değerlerinde hafif preeklamptik gruba göre anlamlı yükseklik mevcuttu (p=0.01; GA:0,0467?0,4483), şiddetli preeklamptiklerin kontrol grubu ile kıyaslanmasında da yine yüksek değerler tesbit edildi (p=0.006; GA:0,0612?0,4628). Korelasyon analizlerinde ise HSP70 düzeyleri ile sistolik kan basıncı ( r= 0,325; p=0.002) ; diastolik kan basıncı ( r= 0,273; p=0.009) ve 24 saatlik idrarda protein ( r= 0,291; p=0.005) düzeyleri ile anlamlı pozitif korelasyonlar tesbit edildi.SONUÇ: Çalışmamız sonucunda şiddetli preeklamptik hastaların serum HSP70 düzeylerinin hafif preeklamptik hastalara göre ve kontrol grubuna göre daha yüksek olduğu saptandı. Preeklampsi ve komplikasyonlarını öngörme konusunda HSP70 önemli bir gösterge olabilir, ancak bu konuda daha kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVE: Pathophysiology of preeclampsia is still unclear, but part of it may be explained by the endothelial changes associated with inflammatory process and oxidative stress caused by endothelial activation and damage. Heat shock protein 70 (HSP70) is an effective molecule in inflamatory events and the protection of human cell against stress. The aim of this study was to evaluate the serum levels of heat shock protein 70 (HSP70) in the patients with mild preeclampsia, severe preeclampsia in comparison to normotensive pregnant controls.STUDY DESIGN: In this randomize prospective study, we enrolled 30 mild preeclamptic patients, 30 severe preeclamptic patients in comparison to 30 normotensive healty pregnant controls, all with monofetus, over 20th week of the gestation and between the ages of 18-45 years, in Obstetry and Gynecology Clinic, Atatürk University Hospital. Serum HSP70 concentrations were measured by standard ELISA techniques.RESULTS: The mean ± sd values of serum HSP70 with mild preeclamptic patients were 0,634ng/ml ± 0,30; with severe preeclamptic patients were 0,881ng/ml ± 0,37 and with normotensive controls were 0,619ng/ml ± 0,27. Severe preeclamptic patients had statistically signifficant higher concentrations of serum HSP70 when compared with mild preeclamptic patients (p=0.01; CI:0,0467?0,4483), and also had higher concentrations compared with the controls (p=0.006; CI:0,0612?0,4628). We found HSP70 concentrations positively correlated with systolic blood pressure ( r= 0,325; p=0.002); diastolic blood pressure ( r= 0,273; p=0.009) and daily urinary protein ( r= 0,291; p=0.005) levels.CONCLUSION: Our study revealed higher serum concentrations of HSP70 in patients with severe preeclampsia when compared those with mild preeclamptics and those with controls. To predict preeclampsia and its complications HSP70 may be an important marker but more comprehensive further studies are needed.