SARS-CoV-2 pnömonisi ile diğer viral pnömonilerin klinik, laboratuvar, radyolojik ve prognostik veriler ışığında karşılaştırılması
Comparision of pneumonia caused by COVID-19 and pneumonia caused by other respiratoryviruses in term of clinical feature, radyology, laboratory fi̇ndi̇ngs, andprognosis
- Tez No: 733982
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ELİF TORUN PARMAKSIZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Hastalıkları, Chest Diseases
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tıp Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
GİRİŞ: Toplum kaynaklı pnömoni bakteriyel enfeksiyon ile olduğu gibi viral enfeksiyon ile de olabilir. Viral pnömoniye neden olan birçok virüs vardır, bunlar genel olarak iki gruba ayrılıyor, DNA ve RNA virüsler. Viral pnömoni nedenleri arasında yer alan en önemli virüsler İnfluenza (A, B, C) virüs, Human metapneumovirüs, Rhinovirüs, Adenovirüs ve Coronavirüs'tür. Coronavirüsler, soğuk algınlığı gibi hafif bir hastalık tablosuna neden olabildikleri gibi, ARDS gibi ağır klinik tablolara da neden olabilmektedirler. SARS-CoV ilk defa 2003 yılında ortaya çıkmış olup yüzlerce insanın hayatını kaybetmesine neden olmuştur. Yaklaşık 10 yıl sonra MERS-CoV ilk defa 2012 yılında Suudi Arabistan'da ortaya çıkmıştır. 31 Aralık 2019'da Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Çin Ülke Ofisi, Çin'in Hubei eyaletinin Wuhan şehrinde etiyolojisi bilinmeyen pnömoni vakalarını bildirmiştir. Etyolojisi daha sonra SARS-CoV-2 olarak isimlendirilmiştir. Ve hastalığa Covid-19 ismi verilmiştir. DSÖ, 11 Mart tarihini küresel salgın (pandemi) olarak tanımlamıştır. Bu çalışmada Covid19 pnömonisi ile Covid dışı viral pnömonilerin klinik, laboratuar, radyolojik ve prognostik verilerinin karşılaştırılması planlanmıştır. MATERYAL VE METOD: Çalışmamız hastane tabanlı, tek merkezli olan retrospektif bir çalışma olup dosya taraması yapılmıştır. Ocak 2018-Ocak 2021 arasında Sağlık Bilimleri Üniversitesi Kartal Dr. Lütfi Kırdar Şehir Hastanesi Göğüs Hastalıkları Kliniği'nde viral pnömoni ön tanısı ile yatırılan hastalar çalışmamıza dahil edilmiştir. Çalışmamıza viral pnömoni düşünülen ve yatış kriterleri taşıyan hastalardan yatış sırasında nazofarenks ve orofarenks sürüntüsü solunum paneli testinin sonucu iv pozitif olan veya Covid-19 PCR sürüntü sonucu pozitif olan hastalar dahil edilmiştir. Çalışmaya dahil edilen hastaların dosyaları incelenmiş olup verileri kaydedilmiştir. Hastaların özgeçmişleri, şikayetleri, Sigara öyküsü, eşlik eden komorbid hastalıkları, Yatışlarında SpO2 değerleri, Yatış gün sayısı, sonrasında yoğun bakım ihtiyaçlarının olup olmadığı, yoğun bakım ihtiyaçları oldu ise, kaç gün yoğun bakımda kaldıkları, Laboratuvar bulguları, görüntüleme bulguları, Yatış süresinde verilen ilaçları, Antibiyotik ihtiyaçları olup olmadığı, verildi ise kaç tane antibiyotik aldıkları incelenmiştir. Son olarak hastaların sonuçlarına bakılmıştır, şifa ile taburcu olup olmadıkları, mortaliteleri ve yoğun bakım ihtiyaçları olup olmadığı kayıt altına alındıktan sonra taburculukta SpO2 değerleri kaydedilmiştir. Tüm bu veriler ışığında hastalar iki gruba bölünüp, Covid-19 ve Covid dışı viral pnömoni olarak iki grup bu veriler ışığında karşılaştırılmış ve aralarındaki fark tespit edilmiştir. BULGULAR: Çalışmamız %50,5'i(n=52) kadın, %49,5'i (n=51) erkek, toplam 103 olguyla yapılmıştır, yaşları 17 ile 89 arasında değişmekte olup, ortalama 62,64±16,43 yaştır. Araştırmaya katılan olguların %71,8'inde (n=74) immünsüpresyon görülmektedir. Olguların %40'ı (n=26) sigara içmektedir. Çalışmada %41,7 (n =43) Covid-19 vakası ve %58,3 (n=60) CDVP olgusu mevcuttur. Solunum panel test sonucuna bakıldığında en yüksek oranda %36,8 ile İnfluenza A/H1-2009 saptanmıştır. Gruplara göre olgular karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı farklılık görülmektedir. CDVP grubundaki olguların yaşları daha yüksek saptanmıştır (p=0.008). İmmünsüprisyon anlamlı bir şekilde CDVP'erde daha yüksek oranda saptanmıştır (p=0.001). Semptom açısından kıyaslandığında öksürük (p=0.001) ve ateş (p=0.003) CDVP'lerde, miyalji ise (p=0.001) Covid-19 pnömonilerinde daha yüksek saptanmıştır. Ek hastalıklar ise genel olarak CDVP'lerde daha sık eşlik ettiği saptanmıştır (p=0.002). Yatış süresi CDVP'lerde daha uzun saptanmıştır (p=0.001). Yatış ve taburculuk SpO2 değeri CDVP'lerde daha düşük saptanmıştır (p=0.001). Laboratuvar bulguları kıyaslandığında Covid-19 hastaları daha çok lökopenic (p=0.002), nötropenic (p=0.001) ve lemfopenic (p=0.03) saptanmıştır. CDVP'ler ise daha çok anemic (p=0.04) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
OBJECTİVES: Community-acquired pneumonia can be caused by either viruses or bacteria. Viral pneumonia can be caused by two groups of viruses, they are DNA and RNA viruses. The most common viruses that can cause pneumonia are Influenza (A, B, C) virus, Human metapneumovirus, Rhinovirus, Adenovirus, and Coronavirus. Coronavirus can cause mild diseases like the common cold, or it can cause severe symptoms and diseases like ARDS. SARS-CoV first appeared in 2003 and caused high mortality. Then after 10 years it appeared again in Saudi Arabia and was called MERSCoV in 2012. On 31 December 2019 world health organization reported cases of pneumonia with unknown causes in China in Wuhan city. Then they named the etiology (SARA-CoV-2) and named the disease (Covid-19). World health organization declared a Pandemic on 11 March 2021. In our study, we decided to compare Covid-19 with other types of viral pneumonia in terms of clinical features, laboratory findings, radiological, and prognosis. MATERİALS AND METHODS: Our study was a hospital-based, retrospective study made at one center. Patients admitted with suspected viral pneumonia to our hospital between January 2018- and January 2021 are collected. We collect patients that are admitted, their respiratory panel test or Covid-19 PCR test was positive. We record their history, complaints, smoking history, their comorbid conditions, their SpO2 at admission and on discharge, vii duration of admission, if they needed intensive care unit (ICU) or not, duration of admission to ICU, laboratory findings, Radiological findings, the treatment that they received on admission and if they need antibiotics or not, and at last their results if they discharged or not and their mortality. our patients are divided into two groups, Covid-19 and other respiratory viral pneumonia and we compared them in In terms of all of this information. RESULTS: In our study, there were 103 patients. %50,5 (n=52) of them were female and the rest were male. Their age was 62.64+- 16,43. %71,8 were immunocompromised, %40 were smokers. %41,7 of them were Covid-19 and %58,3 were other viral pneumonia. As a respiratory panel test result, %36.8 were influenza A/H1-2009. When two groups were compared, other viral pneumonia was older (p=0.008), more immunocompromised (0.001), and more associated with chronic disease (p=0.002). They have more fever (p=0.003) and cough (p=0.001) and less myalgia (p=0.001). Covid-19 has less duration of admission (p=0.001), and less hypoxia (p=0.001). About laboratory findings, Covid-19 has more leucopenia (p=0.002), neutropenia (p=0.001),and lymphopenia (p=0.03), but less anemic (p=0.04).