Akciğer ve özefagus kanserlerinde ERCC?1 expresyonunun araştırılması
Investıgatıon of ERCC-1 expressıon ın esophageal and lung cancer
  1. Tez No: 301167
  2. Yazar: NURHAN BİLEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SALİM BAŞOL TEKİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Onkoloji, Oncology
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 60
Özet
Akciğer kanseri ve özefagus kanseri yüksek insidansları ve mortaliteleri nedeniyle gelişmiş ve gelişmekte olan toplumlarda dünya genelinde kansere bağlı ölümlerde ilk sıralarda yer almaktadırlar. Gelişmekte olan tıbbi tedavi yöntemlerine rağmen akciğer kanserinde 5 yıllık mortalite % 85-90 iken, bu oran özefagus kanserinde daha da yüksektir. Her iki kanser tipinin tedavisinde platin bazlı kemoterapi rejimleri sıklıkla kullanılmaktadır.?Excision Repair Cross-Complementation Group 1?(ERCC1) enzimi yaşam için gerekli bir enzim olup DNA tamirinde temel proteinlerden bir tanesidir. Son yıllarda yapılan çalışmalarda ERCC1 over expresyonu platin bazlı kemoterapilere karşı direncin göstergesi olarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışmada amacımız bölgemizdeki akciğer ve özefagus kanserli hastalarda ERCC1 expresyonunu incelemek ve elde edilen bu verilerle hastaların demografik özellikleri arasındaki ilişkiyi ortaya çıkarmaktır.Bu çalışmaya Aralık 2009 ve Aralık 2010 tarihleri arasında Atatürk üniversitesi Tıp Fakültesi, İç Hastalıkları Anabilim Dalı Medikal Onkoloji kliniğinde endoskopik, bronkoskopik veya tru-cut biyopsi yöntemlerinden herhangi biriyle tanı almış 20 özefagus kanseri ve 20 küçük hücre dışı akciğer kanseri (KHDAK) hastası dahil edildi. Hastalardan alınan biyopsi örneklerinin patolojik bloklarından elde edilen DNA'dan RT-PCR yöntemiyle ERCC1 ekspresyon seviyeleri ölçüldü. KHDAK ve özefagus kanserli hastalardaki ortalama ERCC1 ekspresyon seviyeleri sırasıyla 0,71±0,85 ve 0,62±0,78 idi. Her iki grupta da ERCC1 ekspresyonu % 15 hastada yüksek bulundu. Her iki grupta da ERCC1 ekspresyonu ile hastaların TNM evreleri, yaş, cinsiyet, hemoglobin, albumin ve WHO sınıflamarı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamadı.Sonuç olarak, bölgemizdeki özefagus ve KHDAK hastalarında ERCC1 pozitifliğinin ( %15 ) oranı göz önüne alındığında, bu hastaların tedavi protokollerinin bireyselleştirilmesi ve prognozlarının daha iyi tahmin edilebilmesi açısından ERCC1 eskpresyonunun bakılmasının uygun olacağı düşünüldü.
Özet (Çeviri)
Both esophageal cancer and lung cancer are leading causes of cancer related mortality in developed and developing countries of overall world due to their high incidence and high mortality rates. Despite of developing medical treatment modalities, 5 year mortality of lung cancer is 85-90 % and this rate is even higher in esophageal cancer. Platinium based chemotherapy regimens are commonly used in both of cancer type.?Excision Repair Cross-Complementation Group 1? (ERCC1) gene is essential for life and it is a one of the basic protein that involved in DNA repair. Over expression of ERCC1, is came acrossed as an indicator of resistance to platinium based therapies in some newly reported studies. In this study we aimed to investigate overexpression of ERCC1 in lung and esophageal cancer patients and to findout is there any relation between ERCC1 overexpression and demographic parameters of our patients.In this study, we included 20 esophageal and 20 non-small cell lung cancer (NSCLC) patients who diagnosed in Atatürk University Medical Facultiy, Department of Internal Medicine Divison of Medical oncology, between December 2009 and December 2011. ERCC1 expression was examined by RT-PCR technique from mRNA that extracted from parafin embedded pathological biopsy specimens. ERCC1 expression levels of NSCLC and esophageal cancer were 0,71±0,85 and 0,62±0,78 accordingly. ERCC1 over expression was detected in 15 % of both esophageal and NSCLC patients. There was no statistically significant relation between ERCC1 expression level and TNM stage, WHO classification, age, gender, albumine level, hemoglobulin level of the patients.In conclusion, ERCC1 over expression rate of our NSCLC and esophageal cancer patients is 15 %. If we consider this rate, in order to personalise treatment protocols and to beter predict prognosis of these patients, detection of ERCC1 expression is proper.