Primer açık açılı glokomlu hastalarda paraoksonaz aktivitesi, MDA seviyesi ve oksidatif DNA hasarı
Paraoxonase activity and the level of MDA and oxidative DNA damage in the patients with primary open angle glaucoma
- Tez No: 301166
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM KOÇER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Amaç: Çalışmamızda sağlıklı bireylerle primer açık açılı glokomlu (PAAG) hastalarda antioksidan paraoksonaz enzim aktivitesi, lipid peroksidasyon belirteci MDA ve oksidatif DNA hasarı belirteci 8 OH- dG /dG seviyelerini ve bu parametreler arasında anlamlı bir fark ve ilişki olup olmadığının tespit edilmesi ve etiyopatogenez de bir rolü olup olmayacağının araştırılması amaçlandı.Materyal-Metod: PAAG'lu 53 hastanın ve sağlıklı 52 olgunun alınan kan plazmasında MDA ve 8 OH-dG ölçümleri HPLC ile; PON değerleri spektrofotometrikyöntemle tayin edildi. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildi.Sonuçlar: Her iki grup arasında yaş ve cinsiyet bakımından anlamlı fark yoktu. PAAG'lu hastalarda ve kontrollerde sırasıyla MDA seviyesi 10.46±8.4 ve 4.70±1.79?mol; PON seviyesi 121±39.55 ve 161.62±60.22 U/mL; 8 OH-dG değerleri 1.32±0.53ve 0.47±0.27 birim olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
We aimed to investigate antioxidant paraoxonase activity and MDA, indicator oflipid peroxidation, and the level of 8 OH- dG /dG, indicator of oxidative DNA damagein the patients with primary open angle glaucoma (PAAG) and to find out whether thereis any significant distinction between these parameters or the role in theetiopathogenesis compared to health individualsIn the blood plasma of 52 healty individuals and 53 patients with Primary OpenAngle Glaucoma, the measurements of MDA and 8 OH- dG /dG was performed bymeans HPLC, the values of PON was determined by means of spectrophotometricmethod; The data obtained were analysed statistiticallyThere was no distinction between two groups as regards age and gender.