Değişik yaş gruplarında influenza B virus antikorlarının hemoglütinasyon-önlenim yöntemiyle araştırılması
Investigation of antibodies against influenza B virus with hemogglutination-inhibition test in different age groups
  1. Tez No: 30116
  2. Yazar: SEVGİ SONUVAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KOCABEYOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 1990
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mikrobiyoloji ve Klinik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 36
Özet
VI. ÖZET Değişik yaş gruplarından sağlanan 402 serum örneğinde influenza B virüse karşı antikor düzeyleri hemaglütinasyon-önlenim (HA-Ö) testiy le araştırıldı. Influenza B virüs (B I Singapur I LLC 6201), tripsinize Madin Darby Bovin Kidney (MDBK) hücre kültüründe üretilerek hemaglü- tinasyon antijenleri hazırlandı ve testte kullanıldı. U02 serumun 355 'inde (% 83.3), 1/2020-1/ 1280 arasında değişen tü relerde influenza B virüs antikorları saptandı, 47 serumda (% 11.7) ise 1/ 20 litrede antikor saptanamadı. 1-1U yaş grubundakilerden sağlanan serumların hiçbirinde yüksek litrede (1/640-1/1280) antikor saptanmadı. 26-35 yaş grubundakilerin % 15.6'smda ve > 50 yaş grubundakilerin % 17.3 'ünde ise yüksek titre de antikor saptandı. Bulgularımız influenza B virüse karşı, seropozitiflik oranlarının ve antikor türelerinin ileri yaşlarda arttığını ve bu virüs infeksiyon- larınm yurdumuzda yaygın olarak bulunabileceğini düşündürmektedir. 27
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY Antibody levels against influenza B virus were investigated by using hemagglutination-inhibition (HA-I) tests in k02 sera obtained from different age groups. Hemagglutination antigens were obtained by production of influen za B virus (B I Singapur I LLC 6201J in trypsinized Madin Darby Bovine Kidney (MDBK) cell cultures and they were used in tests. In 355 out of h02 sera (88.3 %J antibodies against influenza B virus were detected at titers varying between 1/20 and 1/1280. However in U7 sera (11.7 %) no antibodies were detected at 1/20 titer. High titers of antibody (1/6U0-1/1280J were not detected in none of the sera obtained from an age group between 1 and lh. However high titer antibodies were detected in 15.6 %, of the sera from an age group between 26 and 35, in the 17.3 % of the sera from a group above 50 years of age. Our findings suggest that the increase in the rates of seroposi- tivity against influenza B virus depends on getting older and, that the infections by this virus may be widely seen in our country. 28