Obstruktif uyku apne sendromu (OUAS) olan hastalarda oksidan antioksidan durumlarının araştırılması
Obstructive Sleep Apnea Syndrome in patients are investigated of oxidant- antioxidant status
- Tez No: 301185
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜNİFE NEYAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
Obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS), uykuda tekrarlayan üst solunum yolu tıkanıklıkları nedeniyle kan oksijen saturasyonunda azalma ile karakterize bir hastalık olarak tanımlanmaktadır. OUAS organizmada birçok sistemi etkileyen komplikasyonlara sahiptir. OUAS'ın bu etkilerine aracılık eden en önemli faktörlerden birinin oksidatif stres olduğu düşünülmektedir.Bu çalışmada OUAS teşhisi konmuş olan hastalarda oksidan-antioksidan durumlarının araştırılması ve komplikasyonların gelişmesi ve/veya şiddeti ile ilişkili olup olmadıklarının anlaşılması planlanmıştır.Çalışmaya Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı ve Avukat Cengiz Gökçek Devlet hastanesi Nöroloji polikliniğine başvuran, OUAS düşünülen, polisomnografi yapılarak OUAS tanısı doğrulanmış olan, çalışmaya katılmayı kabul eden 40 hasta ve benzer yaş grubunda OUAS olmayan 41 kontrol olgusu dahil edildi. İki grup arasında TAS, TOS değerleri ve OSİ karşılaştırıldı. Hasta grubunda TOS ve OSİ daha yüksek ve istatistiksel olarak anlamlı bulundu (p=0,001). TAS değeri hasta grubunda düşük bulundu ancak istatistiksel olarak anlamlı değildi (p=063). PSG'de orta ve ağır OUAS gruplarında TAS, TOS değerleri ve OSİ incelendi. İki grup arasında anlamlı farklılık izlenmedi (0,763) (0.900) (0,576).Hasta ve kontrol grupları özgeçmişlerinde bildirilen DM, KAH, HT açısından karşılaştırıldı. DM ve HT açısından istatistiksel olarak anlamlı fark görülmedi (p=0,256) (p=0,066). KAH açısından farkın anlamlı olduğu görüldü (p=0,015).Hasta grubunda DM, KAH varlığına göre olgular TAS, TOS değerleri ve OSİ açısından karşılaştırıldı. Anlamlı farklılık görülmedi.Hasta ve kontrol grupları VKİ açısından karşılaştırıldı ve hastalarda VKI daha yüksek bulundu. İstatistiksel olarak aralarında anlamlı farklılık saptandı (p=0,001).Sonuç olarak, OUAS'da oksidan parametrelerin yükseldiği, antioksidan parametrelerin kısmen azaldığı ve neticede oksidan-antioksidan dengenin bozulduğu izlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is characterized by decreased blood oxygen saturation due to recurrent upper respiratory tract obstructions during sleep. OSAS has complications that affect many systems in organism. Main factor mediating these effects are believed to be oxidative stress.In the present study we investigated the oxidant and antioxidant status and their relation with presence and/or severity of complications in patients diagnosed as OSAS.Forty patients who admitted to neurology department of Gaziantep University Medical School and Neurology Clinic Sleep Unit of Avukat Cengiz Gokcek State Hospital, and was diagnosed as OSAS due to polysomnographic (PSG) evaluation, and 40 healthy control subjects were included in the present study. OSAS and control cases were compared according to total antioxidant status (TAS), total oxidant status (TOS), and oxidative stress index (OSI). TOS and OSI in the patient group were significantly higher (p=0,001). TAS value was lower in patient group but this difference was not statistically significant (p=063). Moderate and severe OSAS patients did not show a statistically significant difference according to TAS, TOS levels and OSI (respectively; p=0,763; p=0.900; p=0,576).Patient and control groups were compared for history of diabetes mellitus (DM), coronary artery disease (CAD), and hypertension (HT). There wasn?t any statistically significant difference regarding DM and HT in the medical history (p=0,256) (p=0,066). The difference was statistically significant for CAD (p=0,015).Body mass index (BMI) was compared between patient and control groups and found to be higher in patients. This difference was statistically significant (p=0,001).In conclusion, we observed that oxidant parameters were elevated, antioxidant parameters were partially decreased and as a result oxidant-antioxidant equilibrium was deteriorated in OSAS. No change was observed in oxidant and antioxidant parameters with increasing OSAS severity.