Obstrüktif uyku apne sendromlu hastalarda oksidatif stres ve serum antioksidan düzeylerinin belirlenmesi
Determination of oxidative stress and serum antioxidant levels in patients with obstructive sleep apnea syndrome
- Tez No: 243075
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT AKTAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Obstrüktif uyku apne sendromu (OUAS), uyku sırasında tekrarlayan üst solunum yolu obstrüksiyonu epizodları ve sıklıkla kan oksijen satürasyonunda azalma ile karakterize bir sendrom olarak tarif edilmektedir. Bu durum, bireyin yaşam kalitesini düşürmekle birlikte, iş performansı, trafikte taşıt kullanma gibi günlük fonksiyonları etkileyerek önemli sosyal ve toplumsal sorunlara da yol açabilmektedir. Ardarda gelen apne/hipoapne atakları ve hipoksi/reoksijenasyon döngüleri sempatik sistem aktivitesinde artışa, oksidatif strese, intratorasik basınç dalgalanmalarına, sistemik kan basıncında ani sıçramalara, hipoksiye ve hiperkapniye yol açmaktadır. Tüm bu durumlar da; hastalarda hipertansiyondan ani ölüme kadar değişebilen kardiyovasküler komplikasyonlar ve serebrovasküler strok gibi ciddi nörovasküler komplikasyonlar gelişmesine sebep olabilmektedir. Bu hastalarda kardiyovasküler ve serebrovasküler komplikasyonların oluşum mekanizması tam olarak anlaşılamamış olmasına rağmen, en çok üzerinde durulan konu oksidan-antioksidan dengesindeki değişimler ve buna bağlı ortaya çıkan vasküler endotelyal fonksiyon bozukluklarıdır.Çalışmamızda OUAS'lı hastalarda oksidan-antioksidan dengesinde meydana gelen değişimleri incelemeyi ve bu değişimlerin vasküler fonksiyonlar üzerine olan etkisini göstermeyi amaçladık. Bu amaçla orta veya ağır OUAS tanısı almış 32 kişilik hasta grubu ile sağlıklı bireylerden oluşan 10 kişilik kontrol grubu oluşturduk.
Özet (Çeviri)
Obstructive sleep apnea syndrome (OSAS) is defined by repeated upper airway obstruction episodes and decreases in arterial oxygen saturation during sleep. Besides reducing the quality of life, this situation also causes significant personal and social problems through affecting work performance and driving. Repetitive episodes of apnea/hypopnea and hypoxia/reoxygenation cause increased sympathetic nerve activity, oxidative stress, swings in intratorasic pressure, increased surges in arterial blood pressure, hypoxia and hyperkapnia. All these situations may cause cardiovascular complications varying from hypertension to sudden death and serious neurovascular complications such as cerebrovascular stroke. The mechanisms of cardiovascular and cerebrovascular complications in these patients are unclear. However, changes in oxidant/antioxidant status causing vascular endothelial dysfunction seem to be the most important underlying mechanism.In this study, we aimed to determine the changes in oxidant/antioxidant balance in patients with obstructive sleep apnea syndrome and to evaluate the effect of these changes on vascular endothelial functions. For this purpose, 32 patients diagnosed with moderate to severe OSAS and 10 healthy volunteers have been studied.