Tip 1 diyabetli çocuklarda idrar KIM-1 ve NGAL düzeyleri böbrek hasarının erken belirteci olarak kullanılabilir mi ?
Can kidney injury molecule-1 and neutrophil gelatinase associated lipocalin be markers for early findings of diabetic nephropathy?
- Tez No: 301191
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ KARA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases, Child Health and Diseases
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 61
Özet
GİRİŞ: Diyabetik nefropati (DN),Tip 1 Diyabet (T1D)'nin en sık görülen komplikasyonlarından biri olup son dönem böbrek yetmezliğinin önemli bir nedenidir. Diyabetik hastalardaki albuminüri klasik olarak glomerül kaynaklıdır. Öte yandan tubulointerisiyel hasar da DN'nin başlangıcı ve ilerlemesinde önemli role sahiptir. KİM-1 (Kidney injury molecule-1) ve NGAL (Neutrophil gelatinase associated lipocalin) akut ve kronik böbrek hasarında kullanılan önemli tubul hasar belirteçleridir. Çalışmanın amacı çocukluk çağı T1D olgularında idrar KİM-1 ve NGAL düzeylerini değerlendirmek, bu belirteçlerin diğer klinik ve laboratuar özellikler ile ilişkisini incelemek ve nefropatinin erken dönemde saptanması açısından yararlılığını araştırmaktır.YÖNTEM : Çalışma grubu ortalama yaşı 13 (7, 1-17, 9) yıl , takip süresi 6,8±2,2 yıl ve HbA1c ortalaması % 8, 6, olan 60 (K/E: 28/32) T1DM'li hastadan oluşuyordu. Hastaların idrar albumin atılımları (10 ± 7, 5 mg/24 st) normal sınırlar içindeydi. Kontrol grubunda ise ortalama yaşı 13, 6 (6, 9-17, 9) yıl olan 60 (K/E: 32/28) sağlıklı çocuk yer alıyordu. Olguların sabah ikinci idrarında KIM-1 ve NGAL düzeyleri ölçülerek idrar kreatininine oranlandı.
Özet (Çeviri)
Objective: Diabetic nephropathy is the leading cause of end-stage renal disease in many countries and a main cause of diabetes-related morbidity and mortality .Pathological albuminuria and proteinuria constitute the consequence of diffuse glomerular damage in diabetic patiens. However tubulointerstitial damage is also an important factor in the pathophysiology and progression of diabetic nephropathy. KİM-1 and NGAL have been shown to be promising marker of tubular damage in both acute and chronic kidney damage. We aimed at evaluating urinary levels of NGAL and KIM-1, the relationship between these markers and clinical and laboratory variables and clinical usefulness of NGAL and KIM-1 in normoalbuminuric children and adolescents with type 1 diabetes,Methods: The study group consisted of 60 (F/M: 28/32) children and adolescents with Type 1 Diabetes (T1D) with a median age 13 (7, 1-17, 9) years and mean HbA1c %8, 6. The average period of treatment was 6,8±2,2 years. All patients presented with normal estimated glomerular filtration rate and normal urinary albumin excretion (10 ± 7, 5 mg/24 h). The control group consisted of 60 (M/F: 32/28; median age 13, 6 (6, 9-17, 9) years] healthy children. Urine- NGAL and KİM-1 were measured in second morning spot urine and adjusted for creatinine concentration to account for day-to-day variation in urine volume.